Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Forum ogólne Kundel w kagańcu?

Forum

Kundel w kagańcu?

Dzien dobry. W Polsce o ile mi wiadomo obowiązuje przepis nakazujący zakładanie psu kagańca gdy się z nim wychodzi gdziekolwiek. Jednak przyjeło się, że zasada ta dotyczy dużych psów a jak sprawa wyglada odnośnie małych kundelków? Przyznam ze jeszcze nie widzialem zadnego z zalozonym kagancem, wlasciciele tlumacza sie ze maly piesek to nie ugryzie. A te male kundelki czesto sa bardziej zaczepne i upierdliwe niz te duze psy. Chcialem sie dowiedziec czy formalnie kaganiec obowiazuje rowniez te male kundelki czy przepis ten dotyczy tylko psow okreslonych ras?

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Patyk
Data dodania: 2011-03-16
Z tego co wiem przepis dotyczy kazdej rasy. Ale pewny nie jestem.
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2011-03-17
Witam.
Przepisy Kodeksu wykroczeń (art. 77) mówią:
Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy
trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze
nagany.

Nie ma tu więc sprecyzowanych zasad dotyczących noszenia przez psy kagańca i smyczy. Możliwa jest przez to różna interpretacja tego zapisu. Dlatego przepis ten zwykle jest dokładniej opisany przez wytyczne samorządów (urzędy gmin, miast). Tam należy szukać szczegółowych zasad. NIe sądzę, aby odnosiły się one do poszczególnych ras (poza tymi, które w odrębnych przepisach uznane są za agresywne) i najpewniej będą dotyczyć wszystkich psów.
Pozdrawiam.

Odpowiedź Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl