Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Krycie przez inseminację

Forum

Krycie przez inseminację

Mam pytanie odnośnie krycia poprzez inseminację. Kilkanaście dni temu wróciłem z krycia mojej suni. Suczka była kryta od 9 do 18 dnia cieczki. 9 dnia progesteron 2,8 16 dnia progesteron 14,6 po 19 dniu pies nie wykazywał zainteresowania. Moim zdaniem optymalnym dniem do krycia był 15-16 dzień cieczki (pies i suczka szalały). W tym wszystkim jest małe ale: Moja suczka była kryta codziennie. Z tego co wyczytałem w literaturze krycie powinno odbywać się co 2 dni tak by pies zdążył się zregenerować i 4-5 dni powinien mieć odpoczynku pomiędzy kryciami kolejnych suczek. Z tego co wiem dwa dni przed moim przyjazdem reproduktor krył w podobny sposób inną suczkę. Z tego co już wiem od właściciela tejże suczki krycie było puste (badanie USG w 35 dniu). Obawiam się, że u mnie będzie podobnie bo pies nie zdążył się zregenerować. Moim zdaniem to błąd właściciela reproduktora. Reproduktor dawał wcześniej mioty. Proszę o rozwianie moich wątpliwości

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2014-09-11
Przy kryciu przez inseminację mogą wystąpić błędy przy pobieraniu i podawaniu nasienia. Pies wyrzuca spermę we frakcjach, tylko druga frakcja jest bogata w plemniki, jeśli technik pobierze tylko pierwszą frakcję to krycie będzie nieskuteczne. Również zbyt płytkie zdeponowanie nasienia w pochwie będzie powodować jego większe straty i słabą skuteczność.
Codzienne krycie jest błędem, plemniki żyją kilka dni, nie ma potrzeby w ten sposób eksploatować samca, jednocześnie taka sytuacja, że plemniki się skończą nie może się zdarzyć, prędzej spadnie libido do zera i samiec zupełnie nie będzie zainteresowany kopulacją.
W opisanym przypadku doszukiwałbym się błędów w pobieraniu i deponowaniu nasienia. W przypadkach wątpliwych jakość nasienia można ocenić badaniem mikroskopowym.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl