Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii krótsza łapa u psa po operacji

Forum

krótsza łapa u psa po operacji

Mój pies (6 m-cy) miał zmaną nogę, która się źle zrosła. Obecnie jest po operacji z wstawionymi szynami, ale ma krótszą łapę o 5 cm. Czy są dostępne takie aparaty do wydłużania kości jak u ludzi?

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Łukasz Sokalski Spec.Chirurg
Data dodania: 2010-08-25
Witam, fizjologia gojenia kości jest wspólna dla wszystkich ssaków, więc teoretycznie dałoby się to zrobić, jednak nie słyszałem o takich praktykach. U ludzi, z tego co się orientuję, kuracja taka polega na serii osteotomii (cięcia kości) i pozostawianie do wygojenia, jednocześnie w tym czasie (aparatem tym) oddala się od siebie końce kości. W ten sposób uzyskiwana blizna kostna wydłuża kość. Zabiegi takie trwają bardzo długo, są bolesne i dają w stosunku do nakładu sił mały przyrost. U ludzi uzasadnione jest takie leczenie tym że człowiek ma tylko 2 nogi napędowe i żyje potem jeszcze kilkadziesiąt lat. Pies doskonale radzi sobie na 3 nogach a leczenie zajęłoby sporą część jego życia. Zaznaczam jednocześnie że moja wiedza na temat ortopedii ludzi jest raczej minimalna więc część mojej odpowiedzi (o leczeniu ludzi) może być nieżetelna. Pozdrawiam.
kasiairoman
Data dodania: 2010-08-26
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Dotarłam do lekarza, który dokonywał takich zabiegów u psów, ale mój jest jeszcze młody i może sam poradzi sobie z wyrównaniem.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl