Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Kotki - AST, Mocznik

Forum

Kotki - AST, Mocznik

Moja 12,5 letnia kotka Kocia (wysterylizowana) od kilku tygodni chudnie, wymiotuje 1-3 razy dziennie (po jedzeniu lub żółcią, czasem włosami). Zrobiłam jej badania krwi wczoraj: AST wynik 117, poza tym ALT, Kreatynina, mocznik, Glukoza, Chol - norma. Młodsza kotka (11,5 lat) Kokuś za to w tym czasie przytyła 1kg i też ma podwyższony wynik AST - 60, oraz mocznik - 44,5, reszta - norma. Lekarka nie bardzo wiedziała 'gdzie iść', ostatecznie dała obu zastrzyki na odrobaczenie i na wątrobę: Colosal, Amiprecid (mogę źle odczytać). Poza tym leki: Gamolen (Kocia) i Lespewet (Kokus). Zaleciła też karmę Royal Hepatic (kupiłam 2kg a one nie chcą jej jeść)... Proszę o podpowiedź co powinnam zrobić? W zasadzie nie mam diagnozy... Przy okazji zapytam - czy saszetki firmy Kitty mogą uszkadzać wątrobę? Moje dostawały ją przez ostatnie tygodnie. Też Kitty Kat w puszce, na zmianę z suchą karmą Royal Sterylized.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2013-08-26
Dzień dobry. Jeśli pozostałe wyniki badań krwi nie niepokoją lekarza, na tym etapie sugerowałbym unormować żywienie. Nie powinniśmy mieszać karm różnych producentów. Szczególnie, jeśli stosujemy karmę pełnoporcjową typu premium, czyli dobrej jakości (jak Royal), powinniśmy unikać stałego (np. codziennego) dodatku innych karm i składników pokarmowych - m.in. diet marketowych. Dodatki takie mogą być stosowane na zasadzie sprawienia kotom przyjemności, a nie stałej suplementacji. W przeciwnym razie dochodzi do zaburzenia bilansu karmy pełnoporcjowej, czyli błędu żywieniowego, co może powodować wystąpienie objawów z przewodu pokarmowego i/ub problemów z narządami układu trawiennego. Po 1-2 miesiącach należałoby powtórzyć badanie krwi. Będzie można wtedy sprawdzić jaki efekt przyniosła zmiana diety. W razie braku ustąpienia niepokojących objawów (laboratoryjnych) i wymiotów, diagnostykę należy poszerzyć. Nie ma tu innej drogi. Badanie krwi można uzupełnić o dodatkowe parametry biochemiczne, przydatna może być też diagnostyka obrazowa np. USG jamy brzusznej.
Na przyszłość prosimy o podawanie wszystkich wykonanych oznaczeń w badaniu krwi (wraz z jednostkami), nie tylko tych zmienionych.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl