Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii kotka ma male,nie chcę ,aby wiecej razy miala

Forum

kotka ma male,nie chcę ,aby wiecej razy miala

Dzis moja kotka okociła się.Kiedy ,i co mam zrobić ,aby wiecej nie miała.Codzi mi o coś tanszegoale tez skutecznego.Dodam ,że w marcu poroniła w skutek wypadku.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2011-05-30
Dzień dobry.
Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zabieg operacyjny, polegający na usunięciu kotce macicy i jajników, zwany potocznie sterylizacją. Poza nią istnieją oczywiście metody farmakologiczne - tabletki (najczęściej podawane raz na tydzień) lub zastrzyk (co kilka miesięcy). Dobór metody należy rozważyć wspólnie z lekarzem weterynarii, który poda kotce odpowiedni preparat, bądź wyda środki do stosowania w domu. Niezależnie od przyjętej metody trzeba pamiętać, że każda ingerencja w układ hormonalny, wiąże się z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych (m.in. choroby macicy), zwłaszcza jeśli jest prowadzona długotrwale. Jeśli nigdy nie zamierzamy rozmnażać kotki, idealnym rozwiązaniem jest zabieg sterylizacji. Faktycznie, wiąże się to z większym, choć jednorazowym wydatkiem. Warto też uwzględnić, że operacja przeprowadzona w młodym wieku (oprócz tego, że zapobiega niechcianej ciąży) zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych chorób np. nowotworów gruczołu mlekowego. Koszty można także spróbować zmniejszyć. Coraz więcej lecznic bierze udział w corocznej (marcowej) akcji sterylizacji, podczas której ceny takich zabiegów są niższe o ok. 50%, duża część lecznic wprowadza także własne promocje. Niektóre placówki współpracują z fundacjami i organizacjami charytatywnymi, pokrywającymi część lub nawet całość kosztów. Warto więc dowiedzieć się jakie są możliwości w Pani okolicy. Więcej informacji na temat sterylizacji u kotek oraz o znieczuleniu ogólnym i przygotowaniu do zabiegu operacyjnego można znaleźć w artykułach w dziale "Chirurgia i anestezjologia".
Pozdrawiam.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl