Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Kotek po sterydzie

Forum

Kotek po sterydzie

Witam, mój 4 miesięczny kotek nie jadł przez kilka dni ponieważ szły mu zęby, trafiłam do nie właściwego weterynarza, który zaaplikował mu steryda:(. Zastrzyk był wykonany 31 grudnia, od tej pory kot pije bardzo dużo wody i często sika. Miał robione badanie moczu w zeszłym miesiącu które wykazało gęstość względną poniżej skali:(, robiona tez była morfologia z rozmazem wyniki były ok. W tym miesiącu kotek powoli zaczął zmniejszać ilość wypijanej wody( ok.3- 4 miseczki na dzień a wcześniej 6-7) zrobiłam powtórne badanie moczu i wyszła gęstość względna 1,006. Mam wiec w związku z tym pytanie ile jeszcze może potrwać zanim zacznie pić normalnie? Czy to że gęstość moczu się poprawiła znaczy że nerki podjęły swoją funkcję? Weterynarz straszy mnie polipami na nerkach itp. ale ja już straciłam zaufanie dlatego chciałam poradzić się przez neta. Z góry dziękuje za odpowiedź.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2015-03-23
Dzień dobry. Jatrogenna nadczynność kory nadnerczy (hiperadrenokortycyzm), czyli spowodowana jednokrotnym podaniem leku u kotów jest mało prawdopodobna. Trudno jednak jest się wypowiedzieć nie mając dokładnych informacji: rodzaj leku sterydowego, dawka, waga kota, itd. Przyczyn zwiększonego oddawania moczu i zwiększonego pragnienia (zespół poliurii i polidypsji PU/PD) jest dużo więcej. Chcąc znaleźć źródło problemu należałoby pomyśleć o badaniach dodatkowych (krwi, testy hormonalne, czynnościowe) i po kolei eliminować potencjalne możliwości. Więcej na temat PU/PD i hiperadrenokortycyzmu można znaleźć w artykułach na stronie portalu:

http://www.portalweterynaryjny.pl/artykuly/endokrynologia/poliuria-i-polidypsja-wielomocz-i-zwiekszone-pragn-3.html

http://www.portalweterynaryjny.pl/artykuly/endokrynologia/nadczynnosc-kory-nadnerczy-zespol-cushinga-42.html

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl