Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii kot zjadł tasiemkę

Forum

kot zjadł tasiemkę

witam, mam1,5 rocznego MCO. wczoraj zjadł tasiemkę- taką od notesu do zaznaczania stron. Wiem że mam podawać mu parafinę ale czy to pomoże? Kiedy mam sie zgłosić do weterynarza zanim bedzie za późno? pozdrawiam Ewa

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2013-08-22
Dzień dobry. Można mieć nadzieję, że kotu uda się pozbyć tasiemki podczas wypróżniania. Może się też niestety zdarzyć, że ciało obce "utknie" w przewodzie pokarmowym. Wówczas, zwykle konieczna jest interwencja chirurgiczna lub endoskopowe usunięcie ciała obcego, zależnie od lokalizacji. Nie da się przewidzieć jak rozwinie się sytuacja. Kota trzeba obserwować. W razie wystąpienia niepokojących objawów - z przewodu pokarmowego: wymiotów, biegunki/zaparcia i/lub objawów ogólnych, jak utrata apetytu, osowienie, należy udać się jak najszybciej do lekarza weterynarii. Konieczne może być wykonanie RTG przeglądowego (i/lub z kontrastem). Dalsze postępowanie będzie zależało od aktualnego stanu kota, lokalizacji ciała obcego, itd. Odradzałbym też stosowanie parafiny, która może nasilić perystaltykę przewodu pokarmowego, co w przypadku linearnego ciała obcego, może prowadzić do wgłobienia jelit (powikłania groźnego dla życia).
egorska
Data dodania: 2013-08-23
witam,
kto przez cały nastepny dzień  jadł tyle co zwykle(apetyt mu dopisuje), pił wodę jak zwykle i ogólnie czuł sie dobrze, bawił sie i skakał po słupku. Ale przez cały dzien nie zrobił kupki co mnie bardzo niepokoiło, ponieważ zawwsze robi ją przynajmniej raz dziennie. Parafiny dostał w sumie dwie łyzeczki ( tasiemke zjadł wieczorem, od nastepnego dnia rano dostawał parafinę). Dzis rano na szczeście zrobił kupkę z tasiemką! Nie było problemów, tasiemka została wydalona w calosci. Na szczęście wszytsko skonczyło sie dobrze, ale nauczyło mnie to uważac na wszelkie frędzle , tasiemki - kot to momentalnie połknie. Nie wiem dlaczego tak je do tych sznurków ciągnie ale coś w nich im sie podoba.
Dziekuje za odpowiedź, dopiero tutaj dowiedziałam sie że parafina to nie taki rewelacyjny pomysł.
Pozdrawiam wszystkich :)
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2013-08-23
Miło słyszeć dobre wieści. Życzymy wszystkiego dobrego i unikania w przyszłości tego typu "smakołyków" ;-)

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl