Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Kot senior

Forum

Kot senior

Jak mogę pomóc mojej ponad 22-letniej kotce ( i sobie), która coraz częściej oddaje mocz (niestety nie do kuwety) i coraz więcej pije. Wydaje mi się, że również więcej śpi. Dotychchczas potrzeby fizjologiczne załatwiała na podwórku. Kiedyś wytrzymywała cały dzień bez wychodzenia. Teraz nie wytrzymuje kilku godzin. W nocy wychodzi 2 razy, a rano niestety znajdujemy kałużę. Nie zostawiamy jej na dworze, bo nie lubi zimna i atakują ją okoliczne koty. Ma również wzmożony apetyt. Oprócz tego, jak na taką staruszkę, to nie jest w najgorszej formie. W każdym razie jej wygląd czy zachowanie wydają się być właściwe dla wieku. Kotka bardzo boi się środków transportu i wychodzienia poza podwórko. Zabranie jej do lecznicy byłoby zbyt wielkim stresem. Pozdrawiam

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2011-01-12
Dzień dobry.
Objawy zwiększonego oddawania moczu i wzmożonego pragnienia (tzw. poiluria i polidypsja) mogą występować przy wielu jednostkach chorobowych, szczególnie u kotki w podeszłym wieku. Mogą one wynikać z zaburzeń metabolicznych, zmian zwyrodnieniowych, niewydolności narządów czy też chorób nowotworowych. Opis problemu w tym przypadku może wskazywać na cukrzycę, jednak jak wspomniałem, choroba ta tylko otwiera długą listę możliwych rozpoznań różnicowych. W tej sytuacji, aby móc postawić rozpoznanie, oprócz badania klinicznego w gabinecie weterynaryjnym, konieczne są badania dodatkowe - badanie krwi (morfologia i biochemia) oraz badanie moczu. Proponowałbym wykonanie tych badań, mimo stresu wiążącego się z podróżą i wizytą u lekarza weterynarii, w celu określenia z jaką chorobą mamy do czynienia. Po ustaleniu źródła problemu, wspólnie z lekarzem będzie można rozważyć możliwości terapii. Jeżeli wymagane leczenie byłoby akceptowalne dla kotki i dla Państwa, to na pewno warto się nad tym zastanowić, zwłaszcza jeśli zalecone postępowanie dawałoby szansę na poprawę komfortu i długości życia kotki.
Pozdrawiam.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl