Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Kot po operacji

Forum

Kot po operacji

Witam. Bardzo prosze o rade. Kupilam kota syberyjskiego. Od poczatku wyczuwalam u kotka na brzuchu, kolo uda po prawej stronie "gulke". Pewnego dnia gulka powiekszyla sie do wielkosci kurzego jajka, na poczatku byla miekka,po 3 dniach stwardniala. Kot zostal zoperowany. Lekarz rozcial mu brzuch od piersi, przez caly brzuch w poprzek, az na udo. Zszyl na okretke, nicia nierozpuszczalna, tak ze utworzyla sie gruba bruzda. Jedenastego dnia lekarz zdjal szwy kotu. Po czym dzien pozniej, rana rozeszla sie. Kot zostal ponownie uspiony i zszyty.Lekarz powiedzial ze wycieta "gula" to byl wodniak. Jednoczesnie martwie sie , bo kocurek (obecnie ma 7 mies.)duzo pije, czasem nawet 300-500 ml na dobe. ma tez nieprzyjemny zapach z pyszczka. Weterynarz , chce pobrac krew do badania pod katem cukrzycy i chorob nerek , jutro, dwa dni po ostatnim szyciu. Prosze o porade, co mam o tym myslec. Czy szwy mogly rozejsc sie, bo kot ma np.cukrzyce? Czy jesli kot bedzie mial dobre wyniki krwi to ma szanse wrocic do calkowitego zdrowia po rozcieciu calego brzucha i takim fatalnym zszyciu? Czy powinnam zaniesc kota do innego weterynarza , zeby go zszyl od nowa? Czy wodniak moze miec zwiazek z jakas choroba i tym , ze kot duzo pije? Kotu rozdwajaja sie panokcie, jakby takie szczoteczki z malych drzazg. Miewa tez dni ze spi wiecej i mniej sie bawi. Od operacji czasem drgaja mu koncowki przednich lap, kiedy lezy (jak przy padaczce).

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2014-10-02
Nie jest to normą, że szwy rozchodzą się jedenastego dnia po szyciu. Niestety takie powikłania się zdarzają, choć nie należą do częstych.
Czy były wykonane badania dodatkowe, usg zmiany, biopsja przed zabiegiem? Czy od początku planowana była tak rozległa operacja sprawdzająca jamę brzuszną, jeśli tak to z jakiego powodu?
Cukrzyca jest mało prawdopodobna u tak małego kota, by ją wykluczyć wystarczy oznaczyć glukozę i fruktozaminę. Myślę, że warto udać się na konsultację do innego gabinetu, warto wykonać badanie krwi celem wykluczenia infekcji, wielce prawdopodobnej po rozejściu się szwów, należy także sprawdzić funkcję narządów wewnętrznych. Jeśli nie rozwinie się ogólne zakażenie i kot będzie prawidłowo prowadzony to mimo kłopotów związanych z szyciem ma szansę powrócić do zdrowia.
kasjamaria
Data dodania: 2014-10-02
Dziekuje za odpowiedz.
Kot nie mial robionych zadnych badan dodatkowych.
Pod moim naciskiem dzis wieczorem beda wykonane badania krwi.
Kupilam kota w Polsce i zabralam do Norwegii. Kiedy pojawil sie ten problem, to przywiozlam kota do Polski na operacje, poniewaz nie bylo mnie stac na operowanie w Norwegii. Kot przez kilka dni po operacji, dostawal antybiotyk. Zostal pod opieka moich rodzicow do czasu mojego kolejnego przyjazdu w grudniu.
Nie mam pojecia dlaczego lekarz porozcinal tak rozlegle kota i czemu nie pobral do badnia tago co usunal. Powiedzial, ze to byl wodniak wypelniony woda i ze wszystko wycial.
Boje sie teraz , ze po tej "rzeznickiej" operacji, zabiore kota do Norwegii i bedzie sie cos zlego dziac. Nie wiem czy kot bedzie mogl byc przy malych dzieciach po takiej opercji (mam dwoje malych dzieci, ktore ciagle chca sie z nim bawic i go nosic) . 
Czy nie ma jakiejs innej wrodzonej choroby skoro tak duzo pije i smierdzi mu bardzo z pyszczka.
Chcialabym byc pewna ,ze kot jest zdrowy zanim zabiore go do Norwegii, bo nie mam takiej mozliwosci,zeby ciagle przyjezdzac z kotem i dwojka dzieci aby leczyc kota w Polsce, a w Norwegii leczenie to sumy rzedu 5000-10000 zl.
Jakie badania nalezalo by teraz zrobic , zeby miec pewnosc , ze te picie nie jest objawem choroby?
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2014-10-02
Nieprzyjemny zapach z jamy ustnej związany jest zwykle z zapaleniem przyzębia, w tym przypadku związanego prawdopodobnie z wymianą zębów, stopień zapalenia łatwo ocenić podczas badania klinicznego. Nadmierne pragnienie może być objawem szeregu chorób, bez badań dodatkowych trudno zgadnąć.
Z badań dodatkowych warto zrobić usg jamy brzusznej, oraz badanie krwi - profil diagnostyczny, nie wiem czy ma Pani dostęp do takich badań. Jeśli nie będzie poważnego powikłania po tym zabiegu to należy liczyć na wygojenie się rany jamy brzusznej mimo jej rozejścia.
Czy teraz kot czuje się dobrze, ma apetyt, nie gorączkuje, nie ma objawów bólowych?
kasjamaria
Data dodania: 2014-10-06
Witam ponownie.
Kot mial pobrana krew do badania (3 narkoza w ciagu 2 tyg.).
Lekarz mowi,ze wyniki sa prawidlowe, ale udalo mi sie czesciowo sprawdzic normy na internecie i wydaje mi sie, ze nie sa dobre.

leukocyty             8,72
erytrocyty            8,82
hemoglobina        11,8
hematokrycyty     39,1
MCV                    44,3
MCH                    13,4
MCHC                  30,2
plytki krwi            90
RDW-CW              23,5
mocznik               44,43
kreatynina            1,09
glukoza                81,97
ALT                      50
AST                      38

Bardzo prosze o odpowiedz.
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2014-10-10
Z badań krwi nie wynika nic złego, choć zakres jest niewielki. W morfologii brak jest rozkładu leukocytów, biochemia prawidłowa. Niektóre wartości bez podanych jednostek są bezwartościowe, bo nie można ich dopasować do norm.( w praktyce funkcjonują co najmniej dwa rodzaje jednostek pomiarowych).
Jesli kot czuje się dobrze, to mimo problemów wszystko powinno skończyć się pozytywnie.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl