Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii kot drapie się za uchem

Forum

kot drapie się za uchem

Mam kota. Jest to stary już (17 lat), ale w pełni sił, kocur, który do tej pory spędzał całe życie na podwórku. Gdy uśpiliśmy psa, kot przeniósł się do domu. W marcu zawsze znika na kilka dni. Nie wiem czym się zaraził, ale po powrocie zaczął drapać sobie skórę za uchem, aż do krwi. Ma okropną ranę. Całą rodziną staramy się, by się zagoiła. Wczoraj zauważyłam, że drugie ucho też drapie, nie ma już tam sierści, tylko mocno podrażnioną skórę. Na szyi również ma wyłysienia. Czym może być to spowodowane? Chorobą, którą przyniosła zeszłoroczna wichura, mającą miejsce w naszym rejonie, pasożytami, którymi mógł zarazić się od innych kotów w czasie marcowych podbojów (kot sąsiadów rozdrapał dwoje uszu, jest osowiały i tak się boi, że ucieka nawet od właściciela), zmianą rodzaju pożywienia (odkąd śpi i je w domu zrobił się wybredny i zamiast jeść puszki i saszetki, przestawił się na mięso - wątróbka drobiowa, mielone z indyka. Nie chce jeść parzonego ani gotowanego, tylko surowe), czy alergią

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2010-07-21
Kot najpewniej zaraził się świerzbem. Świerzbowce penetrując kanały słuchowe powodują stan zapalny i bardzo silny świąd. Inwazji tych pasożytów może towarzyszyć zakażenia bakteryjne i/lub grzybicze. Niezbędna jest wizyta w gabinecie weterynaryjnym. Lekarz zbada uszy kota i w przypadku potwierdzenia choroby zaleci odpowiednią terapię. Alergia czy nietolerancja pokarmowa jest mniej prawdopodobna, niemniej jednak zalecałbym wyeliminowanie z jadłospisu surowego mięsa. Surowe mięso także może nieść możliwość zarażenia się pasożytami (wewnętrznymi), natomiast dieta pozbawiona pozostałych składników może doprowadzić do niedoborów i zaburzeń metabolicznych.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl