Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii KOT-brudne uszy i łysy placek

Forum

KOT-brudne uszy i łysy placek

Witam, mój kot od jakiegoś czasu ma brudne, czarne w środku uszy i strupki wewnątrz ucha, lekkie łysienie w strone od ucha do oczek, ponadto widze na skórze w tym łysawym taki jakby szarawy osad, jak łupież.. inna rzecz to kot jest udomowiony raz dziennie wychodzi na dwór sam i syzbko wraca więc nie przesiaduje długo lecz przyszydł wczoraj z takim łysym plackiem na środku głowy między uszami, nie mam tak żadnego zadrapania ani blizny, on łysieje? -nie mam pojęcia co to takiego i proszę o poradę... czy te dwie rzeczy jakoś się łączą?

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2013-03-25
Opisane objawy zwykle towarzyszą zapaleniu małżowiny usznej oraz zewnętrznego kanału słuchowego. Zwykle u kotów przyczyną jest inwazja świerzbowca Otodectes cynotis, ale pierwotnie lub wtórnie powikłane infekcjami bakteryjnymi lub grzybiczymi.
Rozpoznanie stawia się na podstawie badania otoskopowego, czasem przy mało wyrażonej inwazji wskazane jest posiłkowanie się badaniem mikroskopowym wydzieliny znajdującej się w kanale słuchowym. Badania dodatkowe, które warto wykonać to badanie bakteriologiczne i mykologiczne. Leczenie polega na podawaniu leków działających na wymienione wyżej patogeny. Ważna podczas choroby jest codzienna pielęgnacja kanału słuchowego, polega ona na przemywaniu uszu wodnymi roztworami detergentów z dodatkiem środków antyseptycznych. Takie kąpiele uszu można stosować przy nie uszkodzonej błonie bębenkowej.
Koty wychodzące mogą tracić sierść głównie w walkach, ale tu także nie można wykluczyć nadkażenia bakteryjnego czy pasożytniczego, warto także wykluczyć grzybicę.
Wyłysienia na głowie mogą także pojawiać się w przypadku występowania intensywnego świądu i drapania.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl