Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Koci katar czy alergia

Forum

Koci katar czy alergia

Dzień dobry. Mam problem z kotem rasy najbardziej zbliżonej do persa ;-) Od około 2 miesięcy borykamy się z czymś w rodzaju wodnistego, przeźroczystego kataru. Łzawienie z oczu było jego problemem od maleńkości. Lekarz podejrzewał niedrożność kanałów łzowych i poprostu zalecił nauczyć się systematycznie pielęgnować oczy. Po pojawieniu się kataru odwiedziliśmy lekarza. Przypuścił infekcje. Kot był przeleczony 10 dni antybiotykiem, który w mojej opinii nie wiele pomógł. Poprawę widać było tylko wtedy gdy kot brał zastrzyki oraz środek przeciwzapalny. druga część na tkz. zaleczenie tabletki praktycznie nic nie zmieniły. I tak trwa do teraz. Na własną rękę podaje kotu Lisine oraz Geno Mune. Przetestowaliśmy także ampułki Biostyminy oraz wit C. Zastanawiam się czy może być to jakiś rodzaj alergii wziewnej lub pokarmowej. czasami kiedy w domu nie palimy w centralnym i kaloryfery są zimne nosej jest jakby suchszy. Kot jest żywiony nieskromnie powiem lepiej niż niejeden człowiek, dostaje suplementy, oleje. Nie mam juz pomysłu czym mogę mu pomóc. Prosze o poradę.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2017-02-21
Alergię łatwo jest podejrzewać, ale dużo trudniej jest udowodnić jej istnienie. Często jest podejrzewana gdy mamy do czynienia z przewlekłą infekcją bakteryjną lub mieszaną, tym bardziej, że długotrwała choroba o podłożu bakteryjnym może dawać zbliżone objawy i świetnie reagować na sterydy, a słabo lub wcale na antybiotyki.
Głównym objawem skórnym alergii u kotów jest wylizany, łysy brzuch, alergia pokarmowa może wywoływać przewlekłe biegunki i bóle brzucha. Objawem z układu oddechowego może być astma, lub surowiczy wypływ z nosa. Jednak same wypływy łączyłbym bardziej z infekcją niż alergią, dlatego w swojej praktyce skupiam się na dokładnym rozpoznaniu w kierunku etiologii zakaźnej. Wymagane są: badanie krwi, bakteryjny wymaz z nosa wraz z antybiogramem, RTG klatki piersiowej. Co do leczenia przeciwbakteryjnego to najkrótszy okres stosowania antybiotyku to min. 30 dni, zwykle stosuję 60 - 90 dni. Związane to jest raz z przewlekłością choroby i utrudnioną penetracją antybiotyku do ogniska zapalnego. Niedrożność kanałów łzowych zwykle pojawia się wtórnie do przewlekłej infekcji, rzadko obserwujemy ją jako wadę wrodzoną. Jeśli mamy do czynienia z niedrożnością kanałów nosowo-łzowych z dużym prawdopodobieństwem możemy założyć, że mamy do czynienia z przewlekłą infekcją górnych dróg oddechowych.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl