Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Kaszel u psa

Forum

Kaszel u psa

Witam, od 2 lat moja 3 letnia suczka ma kaszel. Na poczatku bylo podejrzenie zapalenia gardła i dostawała jakieś antybiotyki w zastrzyku co 2 dni, ale nic nie przechodziło potem miała zrobione rtg klatki piersiowej i badania serca wszystko było w porządku i postanowili leczyc ją sterydami, bo stwierdzil,i że tchawica jej się zapada. Po leku encortolon kaszel przechodzi jej całkowicie, ale po odstawieniu znowu powraca. Lekarz stwierdził ,że to alergia i na tym się zakończyło... z tego co wiem długotrwałe podawanie psu leku ze sterydem może mu zaszkodzić. Co mam robić w takiej sytuacji? byłąm już u dwóch innych weterynarzy i każdy z nich każe podawac sterydy

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2014-09-01
Dzień dobry. Problem związany z zapadaniem się tchawicy i możliwościami leczenia poruszaliśmy już kilkakrotnie na forum. Zwykle odpowiedź jest taka sama. Temat jest bardzo szeroki i nie ma możliwości, aby taki dylemat rozstrzygnąć na odległość. Badaniem, które jest decydujące w takich przypadkach jest tracheoskopia (pod warunkiem, że wcześniej wykluczono inne/pozostałe przyczyny przewlekłego kaszlu). Pozwala ono na dokładną ocenę tchawicy (stopień zwężenia, lokalizacja, itp.). Na tej podstawie chirurg specjalista (który wykonuje zabiegi na tej okolicy) jest w stanie zaproponować odpowiednią metodę i omówić aspekty operacji (ryzyko, rokowanie, itd.). Postępowanie zachowawcze - leczenie farmakologiczne - najczęściej sprowadza się do stałego podawania leków przeciwzapalnych/przeciwobrzękowych, czyli sterydów. Faktycznie, nie są one pozbawione działań niepożądanych. U pacjentów przyjmujących długofalowo leki z tej grupy należy okresowo monitorować stan organizmu (m.in wątroby, nerek) poprzez badania krwi. Na ich podstawie oraz w oparciu o stan psa i reakcję na leczenie dobiera się najniższą dawkę terapeutyczną.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl