Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Kastrowany kocur i dojrzewająca kotka razem pod jednym dachem

Forum

Kastrowany kocur i dojrzewająca kotka razem pod jednym dachem

Witam, Mam półtorarocznego kastrowanego kocura (kastracja - rok temu w grudniu) oraz ok 7-miesięcznką kotkę, jeszcze nie sterylizowaną. kotka trafiła do mnie w wieku ok. 9-10 tygodni. Przez ok. dwa pierwsze tygodnie relacje między zwierzętami bywały napięte, ale z czasem się to uspokoiło i przerodziło w "przyjaźń", o ile można tak powiedzieć. Ostatnio jednak zauważyłam (mniej więcej miesiąc temu, może ciut dłużej), że kocur próbuje pokryć kotkę i bywa przy tym agresywny, krótko mówiąc - "poluje" na nią. Ona z kolei wydaje się być - z jednej strony jakby zastraszona, z drugiej, nie wie co się dzieje, bo ogólnie kocur wcześniej taki nie był. Kotkę zamierzam wysterylizować, ale czy ten zabieg uspokoi kocura? I kiedy najlepiej przeprowadzić zabieg? Nie zauważyłam, żeby kotka przechodziła już swoją pierwszą rujkę. Jest ogólnie bardzo cichym zwierzakiem, prawie nie miauczy i generalnie od początku była małym outsiderem, choć na początku relacje z kocurem (po oswojeniu) były naprawdę "w porządku" jak mogę zapobiec takim sytuacjom? jak zniechęcić kocura do polowań? dziękuję za pomoc i pozdrawiam Karline

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2014-12-17
Dzień dobry. Jeśli u kocura wykonano standardowy zabieg kastracji - tzn. nie był on wnętrem i usunięto oba jądra - hormony nie powinny mieć wpływu na jego zachowanie. Relacja między kotami w większym stopniu wynika z cech osobniczych i charakteru, może być zmienna, nie ustala się raz na zawsze. Sterylizacja kotki może na nią wpłynąć, ale nie musi. Jeśli jest zdrowa, zaszczepiona i prawidłowo się rozwija, zabieg można wykonać po osiągnięciu wagi kotki minimum 2kg. Decyzja zawsze należy do lekarza, który będzie miał przeprowadzić znieczulenie ogólne, po ocenie stanu ogólnego kotki. W celu złagodzenia napięć między kotami w domu można zastosować jeden z preparatów zawierających np. feromony i/lub tryptofan. Na rynku dostępnych jest wiele środków tego typu, najlepiej zapytać o nie w gabinecie weterynaryjnym lub sklepie zoologicznym.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl