Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Kastracja 12-letniego psa

Forum

Kastracja 12-letniego psa

Witam. Jestem właścicielką 12-letniego kundelka,samca, średniej wielkości (ok. 15 kg). Ostatnio zauważyłam u niego niewielkiego guza w okolicach odbytu. Byłam u weterynarza i zalecił jego usunięcie i przy tym wykonanie kastracji. Chciałabym wiedzieć czy jest to zabieg bezpieczny w tym wieku? czy można łączyć takie zabiegi? Pytam, ponieważ od innego specjalisty dowiedziałam się, że w tym wieku kastracji nie wykonuje się i nie można usunąć tego guza. Dwie sprzeczne diagnozy. Nie wiem jak mam zadecydować. Proszę o szybką odpowiedź.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Martyna Wilk-Niepiekło
Data dodania: 2012-08-22
Witam.
Wszystko zależy od rodzaju guza. Najczęściej w tej okolicy występują guzy gruczołów okołoodbytniczych (60-90%). Może to być guz gruczołów apokrynowych ( zwykle gruczolakoraki), guz gruczołów łojowych i inne. W przypadku najczęściej występujących guzów, są one hormonozależne. Leczeniem z wyboru w takiej sytuacji jest kastracja. Można połączyć wykonanie dwóch zabiegów ( usunięcie guza i jąder) jednocześnie. Jeśli guz jest duży, zaleca się wykonanie kastracji w celu zmniejszenia guza a później usunięcie już samego guza. Zawsze przed takimi decyzjami warto pobrać wycinek guza do badania histopatologicznego i po otrzymaniu wyniku zdecydować czy i jakie zabiegi wykonać. Pozdrawiam

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl