Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii kamień,paradontoza u Yorka

Forum

kamień,paradontoza u Yorka

Witam, mam 3,5 letnią sunie rasy York. Już rok temu zauważyłam, że ma problemy z kamieniem nazębnym. Udałam się po poradę do naszego lekarza weterynarii, który poinformował mnie iż moża pozbyć sie kamienia pod narkozą. Jednak sunia waży 1,20 kg mówił, że może być to ryzykowne więc zalecił pastę dla psów, specjalne ciastka i gryzaki. Około tydzień temu zauważyłam, że sunia wystawia język, więc zainteresowałam się co dodatkowo dzieje się z jej zębami. Zauważyłam, że kamień jest jeszcze większy niż wcześniej, mimo pasty i ciastek do tego górne zęby ruszają się. Nie wiem co teraz z tym zrobić czy poddać ją czyszczeniu pod narkozą i ruszające zęby usunąć. Czy poczekać aż same wypadną. Jestem przerażona, ponieważ to bardzo młody pies. Pozdrawiam...

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2012-10-12
Dzień dobry. Generalnie niska waga nie jest przeciwwskazaniem do znieczulenia. Natomiast decyzja odnośnie oceny ryzyka znieczulenia i oceny korzyści do ryzyka danego zabiegu należy do lekarza, który takie znieczulenie miałby przeprowadzić. Ciężko jest doradzić coś więcej od lekarza, który badał suczkę (zna stan ogólny, kondycję, itd.).
Faktycznie, kamień nazębny usuwa się w znieczuleniu ogólnym. Jeśli proces się nasila i dodatkowo dochodzi do zmian okolicy przyzębia, warto ponownie rozważyć wykonanie zabiegu. Niestety, zwykle w takich sytuacjach, żadne środki zaradcze (pasty, gryzaki) nie są zbyt pomocne. Jeśli lekarz nadal będzie miał wątpliwości co do znieczulenia, można poprosić go o skierowanie do innej placówki, dysponującej bardziej zaawansowanym zapleczem anestezjologicznym. Należy też pamiętać o higienie jamy ustnej suczki po przeprowadzonym zabiegu, aby uniknąć podobnej sytuacji w przyszłości.
Więcej na temat znieczulenia i przygotowania do zabiegu można przeczytać tutaj:
http://www.portalweterynaryjny.pl/artykuly/chirurgia-i-anestezjologia/znieczulenie-ogolne-narkoza-u-psow-i-kotow-18.html
http://www.portalweterynaryjny.pl/artykuly/chirurgia-i-anestezjologia/przygotowanie-do-zabiegu-i-opieka-pooperacyjna-28.html

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl