Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Jak wywołać mocz u kota?

Forum

Jak wywołać mocz u kota?

Moja kotka ma 3 lata, od 2 dni prawie się nie rusza, cały czas śpi.. Nie da sie dotknąć. Weterynarz po zrobieniu zdjęć stwierdził pęknięcie miednicy i złamanie odcinka kręgowego, o ile dobrze zrozumiałam mówił o odcinku zespołu końskiego ogona. Kotka ma zupełnie bezwładny ogon.. Problem jest taki iż, Pan Doktor stwierdził że kotka może nie oddawać sama moczu lub może tego nie kontrolować. Wczoraj załatwiała się do kuwety 2 razy i mieliśmy nadzieję, że wszystko będzie dobrze, aczkolwiek dzisiaj w ogóle moczu nie oddała(zaznaczam że piła bardzo niewiele). Co mogę zrobić? Lekarz mówił, aby spróbować wywołać mocz (brzuch na razie nie jest napuchnięty). Jak mogę wywołać ten mocz, aby nie zrobić jej dodatkowo krzywdy?

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2013-03-26
Najlepiej aby to sprawdził lekarz i pokazał Pani jak wykonywać taki zabieg. Urazy miednicy i kości krzyżowej mogą skutkować porażeniem i brakiem świadomego oddawania moczu. W takich przypadkach wymagane jest dwa - trzy razy dziennie ręczne opróżnienie pęcherza moczowego. Mocz po pewnym czasie będzie wyciekał samoistnie, ale taki stan grozi zapaleniem pęcherza moczowego i odmiedniczkowym zapaleniem nerek. Wypełniony pęcherz jest łatwo wyczuwalny, znajduje się w tylnej części jamy brzusznej, przesuwając się dogłowowo wraz ze zwiększającym się wypełnieniem. U kotki, ze względu na budowę anatomiczną jest to prosty zabieg, kot i właściciel szybko się go uczą.
Przez pewien czas można oczekiwać powrotu świadomych funkcji wydalniczych, jednak jeśli brak kontroli występuje dłużej niż osiem tygodni to rokowanie jest złe.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl