Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii guzki u 12 letniej suczki

Forum

guzki u 12 letniej suczki

Witam. Zwracam się z problemem, jaki wystąpił u mojej suczki. Mam psa rasy husky, ma 12 lat (rocznikowo 13lat). Pewnego razu przy głaskaniu po brzuchu wykryliśmy jej guzki pod skórą obok sutków. Okazało się, że są dwa. Są bardzo małe i nie rosną. Pojechaliśmy do weterynarza, no i jak sie okazało, jest to coś na miarę nowotworu, ale nie jest to złośliwe. Piesek, z racji tego że ma 12 lat zostały poddany badaniom, żeby sprawdzić czy gdyby został poddany operacji, to czy by przezył. Wyniki wyszły super - nie ma cukrzycy, serce zdrowe, nie ma przerzutów na płuca. Jedynie co ma zwyrodnienia kręgosłupa. Więc jak pisałam wyniki jak u szczeniaka, ale weterynarz kazał czekać, aż suczka dostanie cieczki i po cieczce zjawić się za 3 miesiące na zabieg. Aktualnie psina ma wyczekiwaną cieczkę, jednakże pojawiły się w mojej głowie wątpliwości, czy aby na pewno ta operacja nie zaszkodzi mojej 12 letniej suczce? Dodam, że nie jest ona wysterylizowana. Bardzo proszę o poradę czy warto z pieskiem udać się na ten zabieg, czy po prostu może ona zyć z tymi guzkami? Boję się, że mozemy jej jeszcze na starość zaszkodzić i będzie cierpiała, bo np. cos pójdzie nie tak, źle się będzie goiło, lub co gorsza nie obudzi się po operacji? Co robić? Bo jestem w kropce... chcę aby psinka żyła jak najdłużej, chcę jej pomóc a nie wiem czy jej nie zaszkodzę... Jest już w takim wieku, że zdaję sobie sprawę że zostało jej mało, i chciałabym żeby była z nami jak najdłużej, niechciałabym jej tym zabiegiem skrócić życia. Czekam na odpowiedź, co mam robić. Z góry dziękuję, wiele to dla mnie znaczy. Pozdrawiam, Monika.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2013-01-29
Zwykle w takich przypadkach ocenia się stan ogólny zwierzęcia, wykonując badania dodatkowe, badanie krwi, rtg klatki piersiowej, ewentualnie usg jamy brzusznej i echo serca. Pozwoli to ocenić czy można psa poddać operacji. Najczęściej małe guzy są jeszcze łagodne, ale dość szybko mogą ulegać złośliwej transformacji, dlatego lepiej usuwać guzy małe niż czekać, aż będą się powiększać. O ile stan psa na to pozwala to można podczas mastektomii usunąć także macicę.
Z zasady nie wykonuje się biopsji przed zabiegiem, badanie histopatologiczne warto wykonać po zabiegu.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl