Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii guzki na gruczole mlekowym u suczki

Forum

guzki na gruczole mlekowym u suczki

Dzień dobry. U mojej 7-letniej suczki pojawiły się na gruczole sutkowym zgrubienia i wybrzuszenia, jakby guzki. Poprzedni lekarz powiedzial ze jest to wynik tego ze nie miała nigdy młodych i jezeli guzki się nie powiększaja i nie ciekna, trzeba zostawić to w spokoju a niebawem zniknie. Dzisiaj rano zobaczyłam ze moja sunia ma dość spory czerwony obrzęk wokół sutka i ranę ( nie wiem czy w wyniku jakiegoś stanu zapalnego, czy z winy mojej suni która lubi takie rzeczy rozdrapywać i podgryzac) jestem zaniepokojona bo dzis jest niedziela i nie mam do kogo zwrócic się o pomoc. co z tym zrobic?

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2010-05-23
Zgrubienia i guzki w gruczole mlekowym u starszych suk mają najczęściej charakter nowotworowy - mogą to być zmiany łagodne lub złośliwe. Niestety nie da się tego jednoznacznie stwierdzić podczas badania klinicznego (oglądaniem, omacywaniem). Badaniem rozstrzygąjcym jest biopsja lub pobranie wycinka ze zmiany do badania histopatologicznego. Często materiał wysyła się do badania dopiero po usunięciu guzków (aby nie spowodować podrażnienia i uniknąć nasilenia wzrostu zmian) w celu określenia dalszego rokowania. Nowotwory złośliwe mogą dawać przerzuty do węzłów chłonnych, płuc i innych narządów, dla tego proponuję jeszcze raz wspólnie z lekarzem rozważyć możliwości diagnostyczne oraz chirurgiczne usunięcie zmian. Jeśli suczka nie jest wysterylizowana należy również usunąć macicę i jajniki.
Obrzęk i zaczerwienienie mogą być spowodowane zarówno przez towarzyszące rozrostowi zapalenie jak również przez ingerencję suczki. Jeśli rana jest nieduża i mocno nie krwawi może zaczekać do jutra do wizyty u lekarza weterynarii. Należy jednak ją dokładnie zdezynfekować łagodnym środkiem odkażającym - może to być rivanol lub woda utleniona oraz uniemożliwić suczce dostęp do rany. Prowizoryczne ubranko ochronne można przygotować samodzielnie w domu używając np. kawałka bawełnianego materiału. Materiał powinien obejmować cały tułów, można zawiązać końce na grzbiecie. Nie może powodować zbytniego ucisku, ale musi być dobrze dopasowany aby suczka nie mogła dostać się do rany. Pod ubranko, bezpośrednio na ranę proszę położyć 2-3 gaziki, można tymczasowo przymocować je plastrem, żeby się nie przesuwały. Jutrzejsza wizyta w gabinecie lekarskim jest oczywiście niezbędna. Pozdrawiam.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl