Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Guz sutka u starszej suni

Forum

Guz sutka u starszej suni

Witam, u mojej 13- letniej suczki (malutki kundelek) zdiagnozowano guza sutka. Zmianę skórną wyczułam jakiś czas temu (grudzień minionego roku), była niewielka, ledwo wyczuwalna. Idąc za poradą lekarza obserwowałam guza. Niestety ma tendencję wzrostową, obecnie ma ok. 3cm. Rozumiem, że operacja przeprowadzana pod pełną narkozą dla psa w tym wieku jest ryzykowna... zdaję sobie też jednak sprawę, że nie ma na co czekać. Martwię się bardzo, ponieważ w najbliższą środę wyjeżdżam z kraju i wracam 12 września. Do tego czasu nie będę w stanie poddać mojego psiaka operacji. Czy istnieje ryzyko że guz taki może przez ten czas pęknąć, przez te kilka dni? Dodam, że od razu po powrocie udajemy się do weterynarza. Guz ma kształt podłużny, nierównomierny. Sprawia wrażenie jakby utworzony był z malutkich grudek. Bardzo proszę o poradę, a najlepiej o słowa otuchy. Jestem przerażona, nie wiem czy mogę spokojnie zostawić psa pod opieką babci.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2012-09-01
Dzień dobry. Wiek 13 lat, szczególnie u suczki małej rasy, sam w sobie nie zwiększa ryzyka zabiegu. Obecnie w medycynie weterynaryjnej dysponujemy coraz bezpieczniejszymi schematami znieczuleń, środkami anestetycznymi i sprzętem monitorującym. Ryzyko znieczulenia ogólnego powinien oszacować lekarz, który będzie znieczulał suczkę. W tym wieku, oprócz badania klinicznego, powinno się również wykonać badanie krwi (morfologia i biochemia) oraz badanie moczu w celu ogólnej oceny organizmu/pracy narządów wewnętrznych. Jeśli będą ku temu wskazania należałoby także wykonać EKG/echo serca. Dodatkowo w przypadku guzów gruczołu mlekowego powinno się zrobić RTG klatki piersiowej w celu wykluczenia przerzutów do płuc. Lekarz dysponujący takimi informacjami jest w stanie dużo dokładniej przewidzieć możliwe zdarzenia lub w razie potrzeby wcześniej wyrównać istniejące zaburzenia.
Więcej na temat znieczulenia ogólnego i przygotowania zwierzęcia do zabiegu można przeczytać w artykułach na stronie portalu:
http://www.portalweterynaryjny.pl/artykuly/chirurgia-i-anestezjologia/znieczulenie-ogolne-narkoza-u-psow-i-kotow-18.html
http://www.portalweterynaryjny.pl/artykuly/chirurgia-i-anestezjologia/przygotowanie-do-zabiegu-i-opieka-pooperacyjna-28.html
Decyzję odnośnie terminu zabiegu również uzależniłbym od badania stanu ogólnego suczki i samego guzka. Na odległość trudno jest coś jednoznacznie podpowiedzieć. Lekarz powinien zbadać suczkę i ocenić czy z operacją można zaczekać bez obawy o pęknięcie guzka. Dalsze rokowanie zależy od rodzaju guza. Warto pomyśleć o badaniu histopatologicznym usuniętej zmiany.
Więcej o guzach gruczołu mlekowego tutaj:
http://www.portalweterynaryjny.pl/artykuly/chirurgia-i-anestezjologia/page1,nowotwory-gruczolu-mlekowego-u-suk-i-kotek-40.html

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl