Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii guz na brzuchu u suki

Forum

guz na brzuchu u suki

moja suka ma 12 lat. W ubieglym roku po stwierdzeniu ropomacicza usunieto macice. Operacje zniosla dzielnie ale na brzuchu rozwinal sie wielki guz. Lekarze twierdza ze nie ma potrzeby usuniecia go. Dzis mam klopot, bo utworzyl sie wielki ropniak przy sudku, z ktorego wyciekla ropa.Lekarz zasusza dziure, ale moja suka nienjest soba. Moje pytanie czy jest mozliwosc ponownego pojawienia sie ropy - ropomacza jesli nie ma macicy?

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2010-05-28
Dzień dobry
Ropomacicze to termin zarezerwowany tylko dla schorzenia macicy. Po jej usunięciu nie może wystąpić. Piszesz o guzie, czy on był obecny w tkankach przed zabiegiem czy został zauważony po zabiegu? Należy się także zastanowić czy powstanie jego miało bezpośredni związek z zabiegiem, np. reakcja na nitki z wytworzeniem ropnia, choć w takich przypadkach nie powstają duże guzy, raczej sączące się rany.
Prawdopodobnie mamy tu do czynienia z rozwijającym się nowotworem gruczołu mlekowego, na tyle dużym, że doszło do rozpadu guza i jego zainfekowania. Leczeniem z wyboru byłaby operacja o ile ogólny stan zwierzęcia na to pozwala. Jednak o takim postępowaniu decyduje lekarz prowadzący. Leczenie zachowawcze jest trudne i raczej skazane na niepowodzenie. Guzy nowotworowe goją się bardzo trudno lub wcale. Poza tym istnieje realne zagrożenie przerzutami do innych narządów.
Pozdrawiam.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2009 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl