Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii dziwna wysypka u kota i wciąż brudne uszy

Forum

dziwna wysypka u kota i wciąż brudne uszy

Witam. Od niedawna mam kotkę Maine Coon,jest żywa,dużo biega i bawi się.Po tygodniowym pobycie w moim domu dostała zapalenia ucha.Byłam u weterynarza,dostałam krople,na kolejnej wizycie dwa zastrzyki.Uszko już jej nie boli ale uszka są wciąż brudne,wydzielina nie jest śmierdząca.Czyszczę je codziennie .Oprócz tego na brodzie ma coś dziwnego,jakby strupki małe,suche a skóra w tym miejscu jest zaróżowiona.Specjalnie chyba ją to nie swędzi bo nie drapie się.Pokazywałam to lekarzowi, który stwierdził ze jest to zapalenie skóry i strupki nie wypadły z sierści,kazał wyczesywać co nic nie pomaga.Kotek je karmę royal canin.Proszę o radę co to może być,czy mam coś zasugerować lekarzowi.Dodam że po lekturach innych internautów wywaliłam plastikowe miski.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Martyna Wilk-Niepiekło
Data dodania: 2010-12-10
Witam.
W zależności od rodzaju zapalenia ( bakteryjne, grzybicze, pasożytnicze, mieszane) wdraża się odpowiednie postępowanie, np. krople. Dobrze jest wyczyścić kanały słuchowe zewnętrzne przed zastosowaniem kropli leczniczych, by substancje czynne w preparacie mogły odpowiednio zadziałać. Przy dużej ilości wydzieliny, powinna zostać usunięta płynem do toalety uszu oraz wacikami. Jednak w ten sposób nie jesteśmy w stanie dokładnie wyczyścić całego kanału słuchowego zewnętrznego, ponieważ wacikami możemy wcisnąć głęboko zalegającą wydzielinę dalej. W takiej sytuacji należy regularnie wpuszczać krople do uszu ( lecznicze lub do toalety uszu). Pani powinna jedynie wycierać gazikiem/papierem to, co kot wytrzepie i zostanie na wewnętrznej stronie małżowiny. Jeśli ma Pani wątpliwości proszę się udać do lekarza weterynarii na kontrolę.
Na brodzie z kolei może to być tzw. trądzik kotów. Jest to zaburzenie rogowacenia mieszkowego i przerost gruczołów łojowych. Takie zmiany mogą ulegać wtórnym infekcjom, wtedy pojawiają się grudki i krosty. Włosy w okolicy zmian powinny zostać wygolone, a na zmiany można stosować ciepłe okłady z wody. Stosowane są również preparaty ludzkie przeciwtrądzikowe, szampony z nadtlenkiem benzoilu (także weterynaryjne). środki te stosuje się co 1-2 dni do czasu ustąpienia zmian. Natomiast jeśli skóra w opisywanym miejscu jest wtórnie zainfekowana, trzeba wdrożyć antybiotyki ogólnie, nawet przez 2-3 tygodnie. U niektórych zwierząt zmiana ta trudno się leczy, nie ma to jednak wpływu na stan ogólny kota.
Pozdrawiam.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl