Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Dysplazja-nowofundland

Forum

Dysplazja-nowofundland

Witam. Mam 5-cio miesięcznego niufa, waży 43kg. Od tygodnia pies kuleje a prześwietlenie RTG wykazało lekką dysplazję stawu biodrowego. Pierwsze prześwietlenie RTG wykonane w 4 -tym miesiącu życia nie wykazało żadnych dysfukcji. Od 2-go miesiąca życia podawany był arthroflex ( ostatnia dawka 2,5 ml ) .Od trzech dni ,,caniviton forte plus'' w ilości 3 tabletek. Pies jest cały czas pod opieką lekarza weterynarii. Moje pytanie jest takie ;jak długo trzeba czekać na efekty poprawy zdolności ruchowej. Czy istnieją jakieś inne leki na tą przypadłość? Słyszałam o akupunktórze a także o zabiegu operacyjnym ( to ostateczność). Jak konkretnie dbaćo to aby pies nie cierpiał ?? Mieszkam na parterze a całe mieszkanie wyłozone jest dywanami, wykładzinami i matami antypoślizgowymi. Pozdrawiam serdecznie. M

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2011-03-06
Dysplazja biodrowa to zespół zmian w stawie biodrowym mająca swój początek w luźności stawu biodrowego i słabości aparatu mięśniowego - głównie zespołu mięśni pośladkowych.Poczatkowo minimalne ruchy ścinające powodują reakcję zapalną, prowadzą do nadwichnięcia stawu, spłycenia panewki, deformacji głowy kości udowej, zgrubieniu torebki stawowej.
W przypadku dysplazji stawów biodrowych stwierdzonej zanim pies osiągnie dojrzałość kostną najlepszym postępowaniem jest zabieg operacyjny. W tym przypadku polecałbym symphysiodezę. Jest to zabieg polegający na uszkodzeniu spojenia łonowego. Powoduje to zmianę kąta w stawie biodrowym, ograniczając postęp dysplazji. Zastosowanie pektinektomii jest obecnie mocno dyskusyjne, metoda ma swoich zwolenników i przeciwników. Z metod operacyjnych wymienić jeszcze można potrójną osteotomię miednicy, metoda skuteczna jednak trudno mi mówić o jej dostępności w naszym kraju. Leczenie zachowawcze nie zawsze przynosi pożądane rezultaty. Należy pamiętać o bezwzględnym ograniczeniu ruchu, psa nie wolno forsować fizycznie a do karmy wskazany jest dodatek preparatów zawierających glukozaminę.
Postęp choroby najlepiej oceniać na radiogramie. jednak nie zawsze zmiany radiologiczne pokrywają się ze stanem klinicznym. Przy znacznej bolesności, gdy pies zakończył już rozwój kostny, można rozważyć wykonanie amputacji głowy kości udowej lub protezowanie stawu biodrowego.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl