Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii dyskopadia, krzywizna czy złamanie

Forum

dyskopadia, krzywizna czy złamanie

Witam. Mam prawie 8 miesięcznego mieszańca. matka jest mieszańcem doga niemieckiego z labradorem a ojciec jak to mówią n/n. Jest bardzo podobny do doga, z labradora ma niewiele. Trafił do mnie w wieku 8 tygodni, nie miał książeczki, szczepień, nic.Nie opiekowano się nim należycie, właściciel suki wychodził ze szczeniętami na dwór i pozwalał dzieciom się nimi "bawić". Z 4 szczeniąt przeżyły dwa, w tym mój Diablo. Gdy miał 4 miesiące zauważyłam pewną dysproporcję. Wydawało się, jakby miał prawą łapkę przednią nieco dłuższą od lewej. Nie przejęłam się tym zbytnio gdyż sądziłam,że to może kwestia fazy wzrostu, poza tym człowiek też nie jest idealnie proporcjonalny. Ale z tygodnia na tydzień ta różnica bardziej rzucała się w oczy.Wygląda na to , że ma żadnych bóli, kuleje, ale tylko gdy idzie wolnym krokiem jest to zauważalne. Teraz uwidoczniły się zmiany nieco bardziej. Wygląda jakby miał lewy bark niżej i skierowany bardziej ku przodowi. Gdy siedzi, widoczna jest tylko prawa łopatka. Nie może wyprostować tel lewej (krótszej) łapy w łokciu. Nadal jednak nie okazuje bóli, leży na obu bokach, biega i wariuje ze swoim kolegą bokserem,a po tej wyczerpującej zabawie widać po nim jedynie zmęczenie, wracając do domu nie kuleje bardziej niż przed zabawą. Czy można tu jakieś zdjęcie wstawić?

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Łukasz Sokalski Spec.Chirurg
Data dodania: 2011-01-10
Witam,taka dysproporcja może być wynikiem wady rozwojowej wrodzonej lub wynikającej ze złych warunków bytowych lub żywieniowych). Może być również objawem krzywicy (występują wtedy również charakterystyczne szerokie przerwy pomiędzy zębami oraz tzw. \"różaniec\" krzywiczy - kuleczki na żebrach (na łączeniu części kostnej z chrzęstną). U ras szybko rosnących bardzo ważny jest stosunek wapnia do fosforu w diecie. Należałoby najlepiej prześwietlić całą kończynę (możliwe również że w bardzo młodym wieku przechodził złamanie - mogło być zaniedbane i patologicznie się zrosnąć). Bardzo ważne jest również zbadanie poziomu wapnia i fosforu we krwi, i w razie potrzeby odpowiednio suplementować te mikroelementy.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl