Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Duszności u psa

Forum

Duszności u psa

Witam Mam około 2,5 letniego kundelka którego półtorej roku temu wzięliśmy ze schroniska. Po wielu perturbacjach zdrowotnych stwierdzono u niego uczulenie na białko drobiowe. Dostaje karmę całkowicie pozbawioną białka drobiowego. Kilka miesięcy temu w nocy miał nagły atak duszności przypominający objawy ludzkiej astmy. Chodził po mieszkaniu i próbował łapać powietrze. Na dyżurze weterynaryjnym stwierdzono grypę, następnie na kontroli inny weterynarz powiedział że dla niego to bardziej alergiczna sprawa ponieważ duszności przeszły po wyjściu na dwór. Dostał zastrzyk przeciwuczuleniowy i atak nie powtórzył się, co dodatkowo sugerowało alergię. Początkowo chciano skierować nas na ekg ale jako że nie ma żadnych nieprawidłowości osłuchowych a pies zachowuje się normalnie, dobrze radzi sobie z wysiłkiem to na razie nie miał robionych dodatkowych badań. Wczoraj wieczorem duszności powróciły - pies dostał od nas Beclonasal Aqua który przepisał nam weterynarz na nagłe przypadki. Od tamtej pory duszności powtórzyły się trzy razy, dodatkowo pies często kicha. Na dworze, w ciągu wysiłku nic się nie dzieje, duszności pojawiają się tylko w domu. Nie było żadnej zmiany detergentów. Oczywiście wybieramy się z nim dzisiaj do lekarza, ponieważ po trzeciej dawce Beclonasalu zwymiotował (mieliśmy polecone aby psikać nim do pyska psa, nie do nosa), jednak nawet już nasz stały weterynarz nie ma pomysłu co zrobić. Oprócz tych objawów, pies zachowuje się normalnie, je, pije, jest wesoły i żywy.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Łukasz Sokalski Spec.Chirurg
Data dodania: 2011-04-01
Witam, warto by było zastanowić się również nad przeszkodami w oddychaniu natury "mechanicznej" tj, zapadanie tchawicy, nieprawidłowości w budowie podniebienia miękkiego, krtani (szczególnie częste u psów ras krótkoczaszkowych i ich mieszanek). Aby to wykluczyć należy prześwietlić szyję i klatkę piersiową oraz wykonać bronchoskopię. Badanie EKG również warto zrobić - to że nie słychać szmerów nie znaczy że serce jest w pełni zdrowe, przyczyną może być wada wrodzona serca. Jeśli podejrzewana jest alergia na drób to po odstawieniu całkowitym drobiu problem powinien całkowicie ustąpić. Jeśli to na pewno alergia to proponuję zrobić testy alergiczne w celu ustalenia alergenu. Dopóki nie wykona się badań dodatkowych, a diagnozy nie ma to leczyć można tylko metodą prób i błędów co nie jest dobrym pomysłem. Pozdrawiam.
lexie
Data dodania: 2011-04-01
Witam
Dziękuje za odpowiedź.
Lekarz podejrzewał alergię na któryś z detergentów. Planowane było ekg i testy alergiczne, ale jako że po jednorazowym zastrzyku przeciwuczuleniowym duszności przez kilka miesięcy nie wracały to weterynarz zaniechał dalszych badań. W okresie w którym pies dostał zastrzyk, zmieniliśmy zarówno proszek do prania jak i płyn do prania dywanów i kanap na bardziej delikatne, duszności nie powróciły więc wniosek był że uczulenie musiało być na wcześniejszy proszek lub płyn. Dziwny jest zwłaszcza fakt że przez kilka miesięcy pies nie miał ani jednego ataku duszności, a teraz z dnia na dzień pojawiło się ich kilka.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl