Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii duszność u psa

Forum

duszność u psa

Witam Mój jamnik, Seven ma ponad 16 lat i od kilku miesięcy ma napady duszności i kaszlu, które nasiliły się w ostatnim miesiącu. Najczęściej są one związane z wysiłkiem, np. po przebiegnięciu lub wejściu na schody. Ale czasami też zdarzają się w czasie snu. Seven jest pod opieką lekarza i właśnie kończy terapię atybiotykiem ale w zasadzie nie ma poprawy. Lekarz przepisał jemu diprophylinum, którego nie mogę dostać, bo prawdopodobnie jest wycofany z produkcji. Mam pytanie, czy jest jakiś inny lek, rozkurczający oskrzela, który można podać dla psa. Trochę obawiam się metyloksantyn, ze względu na ich działania uboczne i wolniejszy metabolizm u psów, a mojemu psu zdarzają się (choć bardzo rzadko) napady padaczki.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2010-11-23
Zwykle duszność u psów związana jest z niewydolnością serca. jamniki są rasą, która ma predylekcje to tego schorzenia. Zwykle związane to jest z postępującym zwyrodnieniem zastawek serca, głównie dwudzielnej, prowadzące do wzrostu ciśnienia krwi w małym krwiobiegu. Taki stan objawia się nietolerancją wysiłkową i kaszlem, który występuje głównie w spoczynku( kaszel nocny ). Leczenie polega na zastosowaniu leków obniżających ciśnienie krwi, moczopędnych, leki rozkurczające oskrzela także mogą tu mieć zastosowanie. Niebagatelne znaczenie ma dieta, należy stosować dietę niskosodową. Gotowe produkty są do kupienia w gabinecie weterynaryjnym. Jeśli duszność nie ma klinicznego związku z chorobą serca, dobrze byłoby zrobić RTG płuc. Właściwe rozpoznanie zwykle jest kluczem do efektywnego leczenia.
Każdy lek ma jakieś skutki uboczne, zawsze należy o nich wiedzieć i rozważyć czy efekty jakich oczekujemy są warte tego, by poziom ryzyka płynący ze skutków ubocznych był akceptowalny. Zwykle najlepiej obserwować niepożądane działania podczas podawania leku, a nie warto się martwić na zapas.
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2010-11-23
Dzień dobry.
W przypadku 16 letniego jamnika takie objawy mogą wskazywać na niewydolność krążenia. Czy w badaniu klinicznym (osłuchując serce) nie wykryto żadnych szmerów? Czy zostały wykonane badania dodatkowe w tym kierunku - RTG klatki piersiowej, EKG i echo serca? Z racji wieku, występowania ataków padaczkowych oraz ze względu na wpływ wielu leków na funkcjonowanie narządów wewnętrznych (wątroba, nerki) konieczne jest także badanie krwi (morfologia i biochemia). Wracając do ataków padaczki proszę dokładniej powiedzieć jak często one występują - raz w tygodniu, raz w miesiącu, rzadziej niż raz w miesiącu? oraz jak wygląda przebieg samego ataku?.
W sytuacji kiedy wykluczone zostało tło infekcyjne choroby na podstawie braku reakcji leczenia antybiotykiem, myślę, że należy wdrożyć opisaną wyżej diagnostykę, bądź zweryfikować dotychczasowe badania, jeśli zostały one przeprowadzone.
Pozdrawiam.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl