Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Drgawki u kota

Forum

Drgawki u kota

Witam, mam 9-cio miesięczną kotkę, rasy pers. Dość często sie ostatnio zdarza, że ma drgawki, pojawiają się one w różnych sytuacjach: jak leży na grzbiecie i ma wyciągnięte łapki, jak leży zwinięta w kłębek, jak leży na brzuchu, jak siedzi. Nie są to jakieś bardzo duże drgawki, raczej takie delikatne (jak leży na grzbiecie to jej przeważnie łapki drgają i widać też jak się futerko na brzuchu trzęsie), przebiega to w ten sposób że jest sekunda drgawek, sekunda przerwy i tak przez jakiś czas się dzieje. Wygląda to tak, jakbyt się trzęsła ze strachu, choć żadnego powodu do tego niema, przebywa cały czas tylko w domu, w którym niema żadnych ludzi poza mną i mężem. Miny przestraszonej wtedy niema, oczyteż wyglądają normalnie. Niewiem czy to kota męczy, ale jak ma te drgawki, to widzę, że stara się zmieniać delikatnie pozycje, np. inaczej wyciąga łapki, albo przekręca się na inny bok. Nigdy nie dzieje się to kiedy śpi, czy zasypia, ale zawsze jak jest przytomna. jak ma drgawki i ją biorę na ręce, to nie przechodzi i dalej ją trzęsie. Poza tym, innych objawów niema, zachowuje się normalnie, je, bawi się idt. Przyszło mi do głowy, że może to ma jakiś związek z układem nerwowym?

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2010-11-29
Dzień dobry.
Drgawki lub drżenia mogą wynikać z zaburzeń w układzie nerwowym, mogą jednak być też przejawem schorzeń dotyczących innych układów. W takiej sytuacji, zwłaszcza jeśli nie ma żadnych innych objawów, pozwalających określić przypuszczalną lokalizację problemu, niezbędna jest kilkuetapowa diagnostyka. W pierwszej kolejności należy wykonać dokładne badanie kliniczne i neurologiczne w gabinecie. Najprawdopodobniej konieczne będą również badania dodatkowe - badanie krwi (morfologia i biochemia) oraz badanie moczu. Jeśli pojawią się ku temu wskazania trzeba będzie wykonać również badania z zakresu diagnostyki obrazowej - RTG/USG.
Na podstawie uzyskanych wyników lekarz zaproponuje/zaleci dalsze postępowanie - obserwacja/wdrożenie terapii/dalsza (bardziej zaawansowana) diagnostyka np. w kierunku chorób układu nerwowego jak badanie płynu mózgowo-rdzeniowego, tomografia, itp.
Na koniec jeszcze jedna uwaga - zanim rozpoczniemy całą procedurę, warto najpierw uwzględnić dosyć prozaiczną sprawę - kotki w tym wieku osiągają dojrzałość płciową i w warunkach domowych mogą nie czekać z rujką do wiosny. Objawy rujki u kotki mogą być różnie wyrażone i ten aspekt z pewnością warto przedyskutować z lekarzem.
Pomocne będzie również nagranie video epizodu objawów u kotki.
Pozdrawiam.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl