Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Drapanie u psa

Forum

Drapanie u psa

Witam. Moja suczka od pewnego czasu bardzo się drapie, do tego stopnia, ze wydrapuje sobie sierść. Byłam już z nią u weterynarza. Najpierw dał jej dwa zastrzyki przeciw uczuleni chyba oraz stwierdził zapalenie gruczołów okoloodbytowych. zastrzyki trochę pomogły, jednak objawy znów wróciły. pies znów dojrzał zastrzyki i tabletki Enroxil Flavour na 5 dni, miałam też pojawić się, by.nie przerywać kuracji. Wizyta była w zeszły czwartek. Znalazłam jednak w jej sierści czarne kulki, jak się okazało odchody pcheł, ale bez nich samych. Weterynarz stwierdził ze jest uczulona na odchody i zastosował środek przeciw pchłom. Pies ma zmienione jedzenie, zmienione posłanie, nie ma kontaktu z oni zwierzętami. Kundel ma 9 lat. Dodatkowo przy każdej wizycie lekarz stwierdził przepełnione gruczoły i je oczyszczali. Niestety, nic to nie pomogło, piesek nadal się drapie. Na początku było to pod przednimi łapami. Teraz bardziej na karku. Nie ma zmian skórnych. Co teraz? Nie wiem co robić.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2013-08-06
Dzień dobry. W pierwszej kolejności skupiłbym się na skrupulatnym zwalczeniu inwazji pcheł. Trzeba pamiętać, że pasożyty te, większość czasu spędzają w otoczeniu psa (a nie na nim) i potrafią przetrwać bez pożywienia nawet kilka miesięcy. Może być więc konieczne powtórne zastosowanie środków przeciwpchelnych, a także, co jest równie ważne, zwalczenie pasożytów w otoczeniu psa (zwłaszcza w miejscach, gdzie najczęściej przebywa np. jego posłanie). Inne przyczyny świądu mogą już być trudniejsze do zdiagnozowania, dlatego, że jest ich bardzo wiele. Alergia/atopia w tym wieku jest mało prawdopodobna. U starszego psa w pierwszej kolejności poprzez badania krwi powinno się wykluczyć zaburzenia metaboliczne hormonalne, mogące predysponować do wtórnych zakażeń bakteryjnych/grzybiczych. Te ostatnie mogą też wymagać potwierdzenia badaniami dodatkowymi takimi jak: wymazy czy zeskrobiny. Należy pamiętać, że w przypadku podejrzenia/zdiagnozowania bakteryjnego zapalenia skóry czas antybiotykoterapii liczymy w tygodniach.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl