Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Dieta dla psa z uszkodzoną wątrobą

Forum

Dieta dla psa z uszkodzoną wątrobą

Witam, mam 2,5 rocznego Jack Russel Teriera kupionego z hodowli, u którego rok temu zdiagnozowano guzy na wątrobie. Wyniki z krwi były następująceGOT 251; GPT 317; ALP 1380, pies strasznie schudł, zanikła mu prawie masa mięśniowa. Kolejna wizyta wykazała wadliwą budowę nerek w układzie "miedniczkowo-kielichowym" i piasek w pęcherzu...Zalecone środki farmakologiczne przez lekarza to Hepatiale Forte i pasta Uro-Pet...Za radą lekarza stosowałam specjalną karmę Royal Hepatic zarówno suchą jak i mokrą jednakże mój pies nie chciał jej jeść...kolejna porada to podawanie psu gotowanej piersi drobiowej i ryżu- pies też nie może już na to patrzeć....Moje pytanie brzmi: jak mogę urozmaicić dietę psu, żeby mu nie zaszkodzić?

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2011-10-16
Dzień dobry. Czy badanie krwi było powtarzane od tamtej pory (łącznie z parametrami nerkowymi i morfologią)? Czy było wykonane badanie moczu i czy dysponuje Pani pełnym opisem badania USG jamy brzusznej?
alice220
Data dodania: 2011-10-16
Ostatnie badania są z wczoraj - morfologia wg lekarza w normie a oznaczenia biochemiczne były następujące: GPT 64.1 U/l; ALP 220 U/l; GOT- ROZCIEŃCZ PRÓBĘ a UREA 29.6 mg/dl(gdzie miesiąc temu wynosiła 52.2 mg/dl)...cukier 108...Badanie ogólne moczu było następujące: barwa-żółty, przejrzystość- mętny, ph- obojętne, ciężar właściwy -nie do zmierzenia, białko 9mg/dl, nabłonki płaskie pojedyncze, leukocyty 0-4, erytrocyty 0-3 św. 2-4, składniki mineralne nieliczne fosf. bezpostaciowe, obecne plemniki....do objawów chorobowych doszedł kolejny- pies dużo pije a nie wiele wydala- dostał leki moczopędne i miało się to zmienić-jednak tak się nie stało...nie wiem już jak pomóc mojemu pupilowi... Co do zdjęć USG to dysponuję tylko nimi- nie posiadam pełnego opisu ponieważ lekarz takowego nie sporządził- informacje przekazywał mi ustnie...zdjęcia postaram się zamieścić w załączniku. Pozdrawiam

Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2011-10-17
W pierwszym zestawie zdjęć widoczna jest torbiel lub pęcherzyk żółciowy wątroby, wypełnione bezechowym płynem. Bardziej skłaniałbym się ku torbieli, najlepiej to sprawdzić podczas badania czy oprócz pęcherzyka żółciowego widoczny jest inny zbiornik płynu na terenie wątroby. Torbiele wątroby mogą dawać zmiany w profilu wątrobowym lecz raczej do tego nie prowadzą, zwykle mozna je rozpoznać tylko w badaniu usg. Guzy wątroby nie zostały uwidocznione na tych zdjęciach.
W drugim zestawie mamy pęcherz moczowy zawierający mocz z licznym, drobnym kruszywem mineralnym, układającym się na jego dnie. Taka kamica pęcherza moczowego może być groźna i prowadzić do zatkania cewki moczowej.
alice220
Data dodania: 2011-10-18
A czy taka torbiel może być groźna dla życia zwierzaka? Piesek wygląda jak chodzący szkielet...niewiele je, dużo pije lecz niewiele wydala mimo podawania Furosemidu i Spironolu...
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2011-10-18
Torbiel wątroby zwykle jest obojętna dla organizmu, chyba że powstaje wtórnie do zapalenia lub procesu nowotworowego. W przypadkach wątpliwych należy się posiłkować biopsją wykonaną albo pod kontrolą usg, albo podczas laparotomii zwiadowczej. Dobrze byłoby także ocenić funkcję wątroby wykonując oznaczenie poziomu amoniaku. Jest to dość czuły test wydolności miąższu wątroby.
Skupiłbym się raczej na lekach zwiększających wydolność wątroby, zastosowanie leków moczopędnych bez bezpośrednich wskazań( wodobrzusze, obrzęki, skąpomocz z mocznicą ) może pogłębiać niewydolność narządową i zawsze powinno być monitorowane przez oznaczanie poziomu elektrolitów.
alice220
Data dodania: 2011-10-18
Lekarz po oststnim badaniu USG stwierdził iż pies zatrzymuje w organizmie płyny w zbyt dużej ilości dlatego dostał leki moczopędne, a po ich zastosowaniujego stan uległ poprawie lecz w niewielkim stopniu. Jest apatyczny, przesypia niemal całe dnie...Zauważyłam w ostatnim czasie, że wyłysiał mu mocno brzuch i łysieją mu uszka- zapytałam o ten fakt lekarza stwierdził, że to może być spowodowane źle funkcjonującą wątrobą-czy tylko?
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2011-10-18
W ocenie przewodnienia pomocne jest wykonane pod tym kątem badanie kliniczne. Z oznaczeń we krwi bierze się trzy pod uwagę: hematokryt, poziom białka całkowitego lub albumin oraz poziom sodu. Oceniając te trzy wartości dość dokładnie można oszacować deficyt lub nadmiar wody w organizmie. Badanie USG służy do innych celów i nie można na jego podstawie oceniać stopnia przewodnienia lub odwodnienia.
Proszę wykonać brakujące oznaczenia, proszę też o wpisanie morfologii krwi, być może jednak dostarczy ona ważnych informacji. Wykonanie na wyrywki kilku oznaczeń raczej utrudnia, a nie ułatwia postawienie właściwej diagnozy.
alice220
Data dodania: 2011-10-21
Ostatnia morfologia psa: WBC 31.5 RBC 6.13, HGB 14.9 HCT 37.9, PLT 437, MCV 62, MCH 24.3, MCHC 39.2, RDW 16.3 MPV 8,8, %LYM 7.7% %MON 4.7%, %GRA 87.6% LYM 2.4, MON 1.4, GRA 27.7...Pozostałe wskaźniki postaram się zbzdać jak najszybciej
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2011-10-24
Znaczna leukocytoza to zwykle objaw trwającego, uogólnionego stanu zapalnego. Przydałby się jeszcze ręczny rozmaz by można było ocenić rozkład leukocytów. Generalnie leukocytoza jest wskazaniem do podania antybiotyków, chyba że wykluczymy infekcję bakteryjną.
alice220
Data dodania: 2011-10-27
Piesek przy każdej wizycie otrzymywał jakieś antybiotyki jednak nazw nie podawano mi...bywało, że dostawał 5 zastrzyków przy jednej wizycie... W ostatnich dniach psiakowi poprawiło się, powrócił apetyt i namiastka energii Jack Russela...ciekawe na jak długo tym razem...

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl