Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Czyszczenie uszu u psa

Forum

Czyszczenie uszu u psa

Witam mam pytanie odnośnie czyszczenia uszu u psa. Weterynarz do którego chodzę stwierdził iż nie wolno psowi w jakikolwiek sposób czyścić uszu (nie mówię tutaj o wpychaniu psowi wacików tylko lekkim czyszczeniu powierzchownym specjanym środkiem zakupionym w zoologicznym), ponieważ wprowadza się dodatkowe bakterie i wywołuje infekcję. Czyścić jak powiedział może tylko weterynarz. Proszę mi napisać jak to jest na prawdę. Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za odp.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2010-09-14
Mycie uszu to zwykła, pielęgnacyjna czynność i nie ma takiej potrzeby by zawsze była wykonywana w gabinecie. Ważne jest tylko, by było to porządnie zrobione. Właścicielom, którzy przychodzą do mnie polecam mycie uszu podczas kąpieli, dokładnie szamponem i dużą ilością bieżącej wody, po kąpieli ważne jest by uszy dokładnie wysuszyć. Poza tym można stosować wszelkiej maści preparaty pielęgnacyjne do uszu i raczej nie widzę tu większych ograniczeń. Uszy należy myć wtedy, kiedy wydaje się nam że jest taka potrzeba, łatwo to poznać po osadzie woszczynowym zbierającym się w zakamarkach małżowin usznych. Ważną operacją u niektórych piesków jest dokładne, mechaniczne usunięcie włosów wyrastających u wylotu zew. przewodu słuchowego. Czasem z tego powodu mogą rozwinąć się ostre zapalenie ucha. Leczenie zapalenia ucha raczej powinno się robić w gabinecie. Lekarz, zwykle uzbrojony w otoskop, ma większe możliwości zajrzenia w czeluści przewodu słuchowego i postawienia właściwego rozpoznania.
Pozdrawiam.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl