Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii CZY TO RAK?

Forum

CZY TO RAK?

Dzień Dobry Mam wielkie zmartwienie , chodzi o mojego psa 10 kg mieszaniec prawie 12lat. Od jakiegoś czasu kaszle, głownie wtedy kiedy się zdenerwuje lub za szybko wykona jakiś ruch. Byliśmy u weterynarza po osłuchaniu stetoskopem pani weterynarz nie zauważyła zmian. Więc zrobiliśmy zdjęcie rtg, po wykonaniu zdjęcie powiedziała że jest coś niedobrego i musimy zrobić drugie w pozycji strzałkowej. Na obu wyszło duże zacienienie (wielkości serca) , pani weterynarz była zdziwiona wielkością zmiany. Skonsultowała się z kolegą i doszli do wniosku że mogą postawić diagnozę że to nowotwór ale na wszelki wypadek dadzą antybiotyk (vetoquind) na tydzień i zobaczymy czy się zmniejszy. Mam mieszane uczucia ponieważ dziwi mnie to że oprócz kaszlu i 2 kg utraty wagi mój pies zachowuje się dość normalnie, biega po schodach, szczeka co chwilę na przechodniów i nie wygląda na to że go coś boli lub dokucza. No i ponieważ pani weterynarz wyglądała na zrezygnowaną nie wiem czy ten antuybiotyk to wszystko co można zrobić w tej sytuacji??? Jest to antybiotyk o nazwie(vetoqinol). Bardzo prosze o odpowiedź.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2013-05-10
Dzień dobry. Niestety, nie sposób jest rozwiązać taki problem przez internet. Jeśli lekarze, którzy oceniali zdjęcie RTG mają wątpliwości, tym bardziej trudno jest coś nam doradzić na odległość. W takich sytuacjach warto pomyśleć o poszerzeniu diagnostyki, np. wykonać powtórne zdjęcie i/lub uzupełnić radiografię o dodatkowe projekcje. Uwidocznienie zmiany w kilku projekcjach (z różnych stron) może pozwolić na jej dokładniejszą ocenę. Jeśli dysponujemy bardziej zaawansowanymi metodami diagnostycznymi, badaniem z wyboru byłby tu rezonans magnetyczny. Warto też zrobić badanie krwi, które pozwoli ocenić ogólny stan organizmu (morfologia i biochemia - profil rozszerzony). Vetoquinol jest nazwą producenta leków, nie nazwą konkretnego środka. Niezależnie od tego, trudno jest przewidzieć jak zachowa się zmiana podczas antybiotykoterapii, jeśli nie znamy jej charakteru. W tym celu badaniem trudniejszym do wykonania, choć być może rozstrzygającym byłaby biopsja.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl