Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Czy to nowotwór? Wyniki krwi

Forum

Czy to nowotwór? Wyniki krwi

Pies, 10-letni doberman, trafił do weta tydzień temu. Od mniej więcej połowy czerwca stał się apatyczny, miał problemy ze wskakiwaniem na fotel/schodzeniem z niego, posmutniał, niewiele jadł, trzeba było go zachęcać. Na spacerach jednak "rozkręcał się", ale nie był już tak żywotny jak niegdyś. Myślałam, że to wina upałów, może zawianie stawów od wiatraka, lub procesy reumatoidalne spowodowane wiekiem psa. W połowie lipca udałam się do lekarza, który - bez badania krwi! - orzekł, że nic mu nie jest. Temperatura była w normie, stawy niebolesne, niegorące. Na wakacjach pies był apatyczny, nic prawie nie jadł - podejrzewałam depresję spowodowaną zmianą miejsca. Po powrocie z wakacji udałam się do lekarza. Wyniki krwi były bardzo niepokojące: ALT 84,6 U/L (H) AST 53,2 U/L (H) amylaza 1171,8 U/L (H) mocznik, kreatynina, ALP - w normie. WBC 35,8 10^9/l (H) limfocyty 8,3 10^9/l (H) monocyty 0,6 10^9/l (h) limfocyty % 23,1 (l) monocyty % 1,8 (l) granulocyty % 75,1 (H) MCHC 1,57 fmol (h) RDW-SD 36 f/l (l) RDW % 13,8 (H) MPV 7,4 fl (H) hemoglobina, hematokryt, czerwone ciałka krwi, płytki krwi - w normie. Był leczony przez tydzień: przez 3 dni zastrzyki: 1 dzień: Synergal, Buscgran (?), Rysderm (?), Colour (?); temp. 39,9, waga 26,5kg - skóra i kości, po sterydach była poprawa, spadła temperatura 2 dzień: Synergal, Colour (?), temp. 38,8 3 dzień: znowu pogorszenie, temp. 39,7, Synergal, Buscgran (?), Rysderm (?) 4 dzień: temp. 38,9, zastrzyki Enoboflor, Derolet, do domu na 3 dni tabletki Enrotron 150mg Poprawy nie widać, pies mało je, dużo pije, jest apatyczny, ciągle śpi, na spacery chodzi, ale bez szaleństwa. Dzisiaj - znowu gorączka, 39,7, spadek wagi ciała do 26,1kg, zastrzyki Eroboflor, Buscgran (?), Rysderm (?), i najgorsze - na USG powiększona śledziona i prawdopodobnie jakiś twór w jamie brzusznej. Na 2 dni znowu tabletki Enrotron. Wstępna diagnoza: chłoniak lub białaczka. Jutro mają być wyniki krwi - kluczowe ma być to, czy nadal występ

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Łukasz Sokalski Spec.Chirurg
Data dodania: 2014-08-29
Witam, informacje mimo ich ilości nie są wystarczające aby stwierdzić chorobę nowotworową, ani jej nie wykluczają. Przede wszystkim należy zrobić porządne badanie usg które opisze twór w brzuchu (jego strukturę wielkość i lokalizację). Guz nowotworowy jak najbardziej jest możliwy przy takich wynikach badań, jednak równie dobrze może być to przerośnięta prostata. Opis badania USG ma dość konkretną budowę, "jakiś twór w brzuchu" można u niezbyt otyłego psa wyczuć gołymi rękami przez powłoki, namawiam na powtórne badanie. Jeśli potwierdzi się guz śledziony to należy go jak najszybciej wyciąć wraz ze śledzioną.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl