Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Czy to może być ropomacicze?

Forum

Czy to może być ropomacicze?

Witam. Mam 7 letnią sukę rasy pudel miniatura. Przy ostatniej kontrolnej wizycie (suczka jest leczona na niedoczynność tarczycy) lekarz badając brzuch psa stwierdził, że "coś tam jest". Wyczuwalne jest zgrubienie, niezbyt twarde o nieregularnym kształcie. Lekarz podejrzewa ropomacicze. Suka ma 39 st. temperatury, jest trochę apatyczna i ma zmniejszony apetyt. Ok. miesiąca temu skończyła cieczkę. Przez jakiś czas brała zastrzyki blokujące cieczkę. Rodziła 3 krotnie. Czy podejrzenia lekarza mogą być słuszne? Czy ropomacicze jest wyczuwalne przy badaniu? Dziękuję

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2012-06-13
Dzień dobry. Powiększoną macicę można wyczuć w badaniu palpacyjnym. W przypadku podejrzenia/stwierdzenia zmiany w jamie brzusznej należy wykonać badanie USG. W tej sytuacji będzie ono rozstrzygające.
ilona
Data dodania: 2012-06-14
Witam, moje sunia trochę ponad miesiąc temu miała usuwaną macicę z powodu ropomacicza. Również przez dłuższy czas dostawała hormony zatrzymujące cieczkę, co spowodowało większe krwotoki przy tej ostatniej i wydłużyło czas jej trwania. Po cieczce pies byl totalnie zmęczony i bez życia, właściwie pod koniec zauważyłam już wydzielinę ropną. U mojej suni zauważyłam potem brak apetytu, bardzo dużo piła, słabła w oczach. Mam nadzieje, że Twojego pieska to nie bedzie dotyczyło, ale jesli zauważysz któryś z objawów zacznij ją bardziej obserwować, szczególnie kiedy bgedzie więcej pic, bo to objaw ważny. Ja chodziłam za moją krok w krok żebny zobaczyć czy zaczyna już wydzielac się ropa, kiedy tylko to się stało, zabrałam ją do mojej pani weterynarz i tego samego dnia zrobiła jej operację.
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2012-06-15
W przypadku podejrzenia ropomacicza radziłbym wykonać wspomniane badanie USG, niż czekać na ewentualne wystąpienie objawów. Po pierwsze dlatego, że wystąpienie objawów klinicznych zwykle świadczy o zaawansowaniu procesu chorobowego, co znacznie zwiększa ryzyko powikłań oraz znieczulenia podczas interwencji chirurgicznej. Po drugie, w przypadku postaci ropomacicza z zamkniętą szyjką macicy, możemy nie zobaczyć ropnego wypływu, mimo postępującego rozwoju choroby.
Więcej na temat ropomacicza można przeczytać w artykule na stronie portalu:
http://www.portalweterynaryjny.pl/artykuly/rozrod-i-poloznictwo/page1,ropomacicze-u-suk-9.html

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl