Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Czy operacja tchawicy jest konieczna?

Forum

Czy operacja tchawicy jest konieczna?

Witam.Moj pies ma miec operacje tylnej lapy.Bylam na konsultacji kardiologicznej,gdyz moj 6letni pies od dawna choruje na serce.Zrobiono rtg klatki i echo serca.Okazalo sie,ze zapada sie tchawica.Na pytanie co z tym robic uslyszalam-nic,bo to kosztowna i niebezpieczna operacja.Pies musi schudnac i bedzie lepiej.Operowac mozna,ale trzeba uzyc narkozy wziewnej.Pojechalam do ortopedy,a On po lekturze badan serca odmowil operacji,argumentujac to tym,iz pies nie przezyje i najpierw trzeba wstawic stenty w tchawice.Szanse,ze pies to przezyje sa niezbyt duze.Podobno jesli nie zrobimy tej operacji,to z sercem bedzie coraz gorzej i za rok moze psa juz w ogole nie byc.Jestem zszokowana,bo w Poznaniu uslyszalam,ze kolejna kontrola nie bedzie potrzebna wczesniej niz za 2 lata.Nie wiem co robic,komu wierzyc.Czy psow z zapadnieta tchawica sie nie operuje?Jak dlugo pies moze zyc po wstawieniu stent?Czy to nie jest za duze ryzyko,nie oddam psa na pewna smierc?Opis badania serca:"Tony przyspieszone,dudniace ze szmerem sys 3/6 z zastawki mitralnej i 2/6 z trojdzielnej.Tet srednio napiete i wypelnione,regularne,szybkie.Pluca/oskrzela/wezly podzuchwowe b.z.Znacznie wzmozona reaktywnosc tchawicy i slyszalny swist.Jama prawej komory zmniejszone swiatlo.Lewa-zmniejszenie swiatla w skurczu i rozkurczu.Sciana wolna L.kom pogrubiala w skurczu i rozkurczu.Przegroda miedzykomorowa pogrubiala w skurczu i rozkurczu.Lewy przedsionek-jama w granicach norm.Stosunek lewego przedsionka do aorty prawidlowy.Przeplyw aortalny i przez tetnice plucna-prawidlowy laminarny.Zastawka mitralna-przeplyw maksymalny 0.65 m/s,zwrotny 0.2m/s,nieznaczne ziany zwyrodnieniowe obu platkow zastawki.Niewielka niedomykalnosc.Zastawka trojdzielna-przeplyw maksymalny 0.83 m/s,zwrotny 0.23 m/s.Niewielka niedomykalnosc.Diagnoza:Tracheocollaps,przerost koncentryczny m.sercowego na tle endokardiozy.VHS 10.5 bezwzgledna wielkosc serca w gornej granicy normy,znaczne trachocollaps,nieznacznie powiekszona prawa komora" Co robic???

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2014-08-18
Dzień dobry. Problem związany z zapadaniem się tchawicy i możliwościami leczenia poruszaliśmy już kilkakrotnie na forum. Zwykle odpowiedź jest taka sama. Temat jest bardzo szeroki i nie ma możliwości, aby rozstrzygnąć taki dylemat na odległość. Badaniem, które jest decydujące w takich wypadkach jest tracheoskopia. Pozwala ono na dokładną ocenę tchawicy (stopień zwężenia, lokalizacja, itp.). Na tej podstawie chirurg, który wykonuje tego typu zabiegi jest w stanie zaproponować odpowiednią metodę i omówić aspekty operacji (ryzyko, rokowanie, itd.). Ocena ryzyka znieczulenia ogólnego zawsze należy do lekarza, który pełni rolę anestezjologa (i ma kontakt z pacjentem). Jeśli istnieją wątpliwości odnośnie wydolności układu krążenia/oddechowego z pewnością warto je przeanalizować - nawet kilka razy - jeśli zachodzi taka potrzeba.
india
Data dodania: 2014-08-18
Dziekuje za odp..Szczegolowe badania..Zaden lekarz jak dotad mi ich nie zaproponowal. Kardiolog swoje, chirurg swoje,ortopeda swoje. I kazdy wydaje inny wyrok. To jakas walka z wiatrakami, a ja jestem po prostu bezsilna. Zalezna od lekarzy, nie moge Im przeciez dyktowac, jakie badania powinny byc wykonane. Wymadrzajacy sie pacjenci zle na tym wychodza..Przeciez to lekarz pelni tu role niemal "boga"..I tak powinno byc, ale..Jedna diagnoza przeczy drugiej, a ja powinnam chyba przed podjeciem decyzji i tak rzucac moneta.Pol roku tak jezdze i jestem w punkcie wyjscia..Jeszcze raz dzieki i przepraszam za swoje rozgoryczenie:)))

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl