Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Czy może to być pierwotniacze zapalenie mięśni ( Toxoplazma luba Nesospora)?

Forum

Czy może to być pierwotniacze zapalenie mięśni ( Toxoplazma luba Nesospora)?

Dzień dobry, Pies ma około 3- 4 lat, adoptowany ze schroniska. Płeć męska, w grudniu ubiegłego roku był wykastrowany . Jest to mieszaniec, nazywa się Tofik. Od około 3 tygodni pies jest nużliwy, zmęczony, słaby ruchowo, miałi chyba jeszcze ma bóle podbrzusza. Nie miał ciągłej biegunki ani wymiotów. Wymioty były tylko 3 razy, miał problemy z wypróżnianiem, nawet 24 godziny się nie wypróżniał. Oczywiście od razu skontaktowałam się z weterynarzem otrzymał antybiotyk na pięć dni Clavaseptin- 250 mg, poprawy nie było. Wykonałam badania krwi, leukocyty podwyższone , ALT (GPT) – 167. Pies nadal bez siły i obolały. Udałam się więc do całodobowej kliniki. Zrobiono dodatkowe badania: AST (GOT) 207,u/l, CK ( Kineaza keratynowa) – 619, 7 . Powiedziano mi, po badaniu psa i wykonaniu poziomu cukru( 58), że jest to ostre zapalenie trzustki . Brał przez tydzień : Tramal 50 amp 2x dziennie, Metronidazolsol.izot, Excencel. Wykonałam kolejne 3 badanie USG, wszystko w normie, lekko powiększona śledziona, nie potwierdzono zapalenia trzustki. W rentgenie brzucha wyszedł jeszcze śrut, w okolicach uda, powiedzano mi ,że to nie ma wpływu na jego stan. Wczoraj inny lekarz w tej klinice, powiedział ,że Tofik nie ma zapalenia trzustki, poinformował mnie ,że podejrzewa pierwotniacze zapalenie mięśni(Toxoplazma lub Nesospora). Czy to możliwe? Jakimi badaniami ( testy, badania krwi) mogę to potwierdzić? Tofik od wczoraj otrzymuje: Dalacin C 150mg 2 razy dzienie, Caprodyl 20 mg 1 raz 2 tabletki . Jakie szanse ma mój pies na przeżycie, co mogę jemu oprócz tych leków dawać, żeby go wzmocnić. Na szczęście apetyt ma. Bardzo proszę o wskazówki Marta Prokopczyk

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Łukasz Sokalski Spec.Chirurg
Data dodania: 2013-05-16
Potwierdzenie toksoplazmozy jest dość kłopotliwe, ponieważ duża część populacji psów ma tego pasożyta jednak nie powoduje on toksoplazmozy w postaci klinicznej, jest nosicielem pasożyta z którym bezobjawowo dożywa starości. Dlatego wykrycie przeciwciał p/toksoplazmie nie świadczy o chorobie. Sprawa neosporozy ma się podobnie, jednak jest to zdecydowanie mniej powszechny pasożyt psów. Nie mniej można oznaczyć miano przeciwciał aby ewentualnie wykluczyć prawdopodobieństwo toksoplazmozy. Jedyne co mogę doradzić na odległość to (o ile nie było to zrobione) zbadanie kału w kierunku pasożytów typowo psich (robaków obłych i płaskich oraz kokcydiów). U psów schroniskowych jest to bardzo duży problem, a pasożyty te wbrew pozorom nie są łatwe do zwalczenia i profilaktyczna 1 tabletka nie załatwia sprawy.
Marta66
Data dodania: 2013-05-17
Dzień dobry,

Dziekuje za odpowiedź, badań kału pies nie miał. Poproszę, żeby je wykonano.
Marta66
Data dodania: 2013-05-17
Czy może ten śrut powodować bóle mięsni i brzucha?
Lekarz weterynarii: Łukasz Sokalski Spec.Chirurg
Data dodania: 2013-05-17
Nie można tego wykluczyć ale jest to mało prawdopodobne.
Lekarz weterynarii: Łukasz Sokalski Spec.Chirurg
Data dodania: 2013-05-17
Wracając do pytania z tytułu, tak może być to zapalenie spowodowane toksoplazmą.
Rikukla
Data dodania: 2013-05-19
Uważam ,że Twój pies ma ewidentne objawy częściowej niedrożnosci mechanicznej jelit - w brzuchu trzeba szukać przyczyny . Zrób mu jak najszybciej RTG j. brzusznej  z kontrastem .Kontroluj temperaturę i podawaj dużo picia , odwodnienie jest bardzo groźne.
Marta66
Data dodania: 2013-05-23
Bardzo dziękuję za kolejne informacje. Lekarz na moją prośbę wykonał szereg badań krwi: na toksoplazomozę, neosperę, test na zapalenie trzustki, kał, mocz, tarczyca. Przyszły wyniki ogólne, które są w normie, kineaza kreatynowa też już w normie. Z tarczycy wyszły poniżej normy, oprócz tego lekarz zrobił ekg serca i mój pies ma zawolny rytm. Czekam na wyniki z neospery i toksoplazmozy. Mam nadzieję, że nie będzie tej toskoplazmozy i neospery.
Lekarz weterynarii: Łukasz Sokalski Spec.Chirurg
Data dodania: 2013-05-23
Jak wcześniej pisałem badanie immunologiczne krwi ma ograniczoną wartość diagnostyczną przy podejrzeniu toksolazmozy. Niewydolność tarczycy tłumaczy senność i spowolniony rytm serca jednak nie tłumaczy reszty objawów. Co do ewidentych objawów niedrożności byłbym ostrożny bo podane objawy oraz radiogramy nie wskazują ewidentnie niczego (po za ewidentną obecnością śrutu). Widoczna mierna ilość gazu w jelitach jest prawidłowa i nie sugeruje niedrożności. Proszę napisać jak bardzo obniżone wszystkie oznaczone hormony tarczycowe.
Marta66
Data dodania: 2013-05-27
Dzień dobry,

Wyniki na toksoplazmozę ujemne, nawet nie wykryto przeciwciał, na neosperę, test na zapalenie trzustki ujemny. Wyniki na tarczycę w załączeniu. Pies zaczął się lepiej czuć po antybotyku Dalacin 150mg. W środę będzie wykonane ekg serca na wysiłek, żeby zaobserwować slaby rytm serca.  Jeszcze raz bardzo dziekuję za informację

Załączniki:


Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl