Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii czy moge uśpić zdrowego ale agresywnego psa?

Forum

czy moge uśpić zdrowego ale agresywnego psa?

Witam,jestem właścicielka 5 letniej suczki jest to mieszaniec dalmatyńczyka i owczarka.Niestety od jakiegoś czasu (jakieś 1,5roku)odkąd przeprowadziłam się do bloku (przedtem mieszkałam w domu z podwórkiem i nie było problemu)mam z nią problem ponieważ zrobiła się agresywna,rzuca się do ludzi(w tym do dzieci),zwierząt a nawet samochodów,niestety do mnie też.Ugryzła już kilka osób,na szczęście nie poważnie,W tym moją 9 letnią siostrzenicę.Mam pytanie czy weterynarz może ją uśpić ?chociaż jest zdrowa jak przypuszczam.Nie chcę tego robić,ponieważ ją kocham ale chyba nie mam wyjścia bo już sobie z nią nie radzę i boję sie żeby w przyszłości nie zrobiła komuś krzywdy.Proszę o szybką odpowiedż.pozdrawiam

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2010-11-09
Dzień dobry.
Nie ma prawnych przeszkód, aby lekarz weterynarii uśpił zdrowego psa, pod warunkiem, że są ku temu wyraźne i istotne przesłanki czy wskazania, np. silna, zagrażająca człowiekowi agresja. Taka sytuacja, naturalnie, budzi wiele wątpliwości i wiąże się z podjęciem trudnej decyzji. Na pierwszym miejscu zawsze znajduje się dobro i bezpieczeństwo człowieka, natomiast biorąc pod uwagę względy humanitarne i oczywiście obustronne przywiązanie człowieka i psa, który często staje się naszym towarzyszem, przyjacielem i członkiem rodziny, warto zawsze się zastanowić czy wykorzystaliśmy już wszystkie dostępne możliwości, zanim zdecydujemy o eutanazji zwierzęcia.
W takim przypadku proponowałbym najpierw wizytę w gabinecie weterynaryjnym w celu ogólnej oceny zdrowia psa - pewne choroby mogą wpływać na zachowanie się zwierzęcia, w tym powodować i nasilać agresję. Może być konieczne wykonanie badań dodatkowych np. badania krwi, żeby je rozpoznać. Jeśli zostaną one wykluczone i potwierdzi się podejrzenie, że problem ma charakter behawioralny, wówczas można skorzystać z pomocy zoopsychologa/behawiorysty, który po przeanalizowaniu pełnej historii psa, jego otoczenia i zachowania będzie mógł udzielić dalszych wskazówek co do możliwości postępowania. Tak ogólnie przestawiają się zalecenia, jeśli pozwalają na to czas i środki. Jeżeli jednak wspólnie z lekarzem i zoopsychologiem stwierdzicie Państwo, że w tej sytuacji nie da się już nic zrobić i/lub poziom agresji stanowi duże i bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka (które zawsze jest nadrzędne) to wtedy trzeba myśleć o zabiegu eutanazji zwierzęcia.
Pozdrawiam.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl