Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii czerwienica

Forum

czerwienica

Witam, Mam ogromny problem ze swoim pieskiem. Dwa miesiące temu, w nocy moj pies (suczka 6 lat, sznaucer miniatura) zaczęła strasznie dyszeć, była bardzo niespokojna, kilka godz poźniej dostała ataku, który wygądał jak padaczka. Oczywiście zaraz po tym incydencie zabralismy psiaka do weterynarza. Pani doktor potwierdziła diagozę.... padaczka. Dostała leki: Luminal. zrobilismy jej badania krwi, laborant, który badał krew zanotował, że pies ma bardzo gęstą krew. Po dwóch miesiącach powtórzyła sie sytuacja. Ponownie atak, bdania krwi. Na dzien dzisiajeszy diagnoza wygląda tak: stwierdzona czerwienica.... Mój pies ma rozszerzone źrenice, najprawdopodobniej nie widzi, chodzi wokół własnej osi, niwe reaguje na głos ;(. ale jest świadomy, zalatwia się na dworze ( piszczy gdy chce iść załatwic potrzeby). Proszę o pomoc !! badania krwi : WBC: 8,1X10M3 ul RBC: 11.28X103 ul HGB: +++ .+G dl obok napisane długopisem : 24,6 HCT: 78,1% MCV: 69,2 fl MCH: 22,8 pg MCHC : 32,9g/dl PLT AG 127x103/ul RDW +20,5% Teraz dostaje HYDROKSYMOCZNIK !! proszę o pomoc...

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2010-09-18
Dzień dobry. Czerwienica prawdziwa (pierwotna) ma charakter nowotworowy. Jest chorobą mieloproliferacyjną, cechującą się nadmierną produkcją składników morfotycznych krwi. W tym wypadku odnosi się to do elementów czerwonokrwinkowych. Rozpoznanie stawia się po wykluczeniu innych postaci tej choroby - wtórnej i względnej. Do rozwoju tych 2 ostatnich może dochodzić wskutek chorób serca, wątroby, nerek, czy w też w wyniku odwodnienia. Eliminowanie ich opiera się na badaniach dodatkowych - badanu biochemicznym krwi i diagnostyce obrazowej (USG konkretnych narządów). Leczenie czerwienicy prawdziwej polega na wykonywaniu okresowych upustów krwi, co pozwala na obniżenie hematokrytu (HCT) oraz na podawaniu hydroksymocznika - cytostatyku hamującego nadmierną produkcję krwinek przez szpik. Zazwyczaj powrót do normalnego poziomu hematokrytu obserwuje się po kilku tygodniach terapii. Szczegółowy schemat postępowania określa lekarz weterynarii w odniesieniu do objawów klinicznych i reakcji na leczenie. Bardzo istotne są regularne kontrole i okresowe badania krwi - morfologia i biochemia. Dodatkowym parametrem, który można oznaczać w badaniu biochemicznym jest poziom kwasu moczowego, informujący o dynamice rozrostu nowotworowego. Objawy neurologiczne jak drgawki, ślepota, itp., często towarzyszą czerwienicy prawdziwej, są więc wtórne do toczącego się procesu i ich zwalczanie (m.in. leczenie przeciwdrgawkowe) traktujemy tu jako terapię objawową.
Odpowiednio dobrane leczenie, badania kontrolne i ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarskich dają szanse na skuteczne opanowanie objawów choroby przez długo okres.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl