Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii cukrzyca

Forum

cukrzyca

Witam. Mamy 15-letniego psa kundla. 5 dni temu stwierdzono u niego cukrzycę pierwszego dnia glukometr pokazywał u weta 600 rano wieczorem spadło do 200. Psa wozimy codziennie na wizytę jednak jest problem pies nie je, wymiotuje i załatwia potrzeby pod siebie . Lekarz nie może ustabilizować cukru a pies jest coraz słabszy. Nie wiemy co dalej robić .Na USG stwierdzono stan dobry narządów . Pies dostaje insulinę dla zwierząt. Czy powinnam poprosić o podanie mu insuliny dla ludzi ? Czytałam że może być skuteczniejsza. Czy mamy szansę na uratowanie psa .Błagam o pomoc

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Łukasz Sokalski Spec.Chirurg
Data dodania: 2010-11-11
Witam, ludzka insulina czasem daje lepsze a czasem gorsze wyniki. Zdarza się również że żadna insulina nie działa i nie można pomóc pacjentowi. Sugerowanie leczenia przez właściciela pacjenta nie jest zwykle dobrze odbierane. Poza tym sama sytuacja, w której klient (jakiejkolwiek branży usługowej) mówi co robić zleceniobiorcy, jest nienormalna. Radzę wykonywać zalecenia, a jeśli lekarz "rozłoży ręce" należy poszukać pomocy gdzieś indziej. Co do wspomnianych objawów, to nie są one typowe dla cukrzycy. Sugeruję zbadać krew w profilu rozszerzonym, możliwe że dodatkowo doszło do niewydolności nerek i wtedy leczenie wygląda trochę inaczej, a rokowanie jest dużo gorsze. W badaniu USG można zdiagnozować niewydolność nerek, ale musi być bardzo ciężka aby ją zobaczyć na monitorze.
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2010-11-12
Ustabilizowanie wysokiego cukru w przebiegu cukrzycy nie jest zadaniem łatwym. Insulinę należy dawkować rozważnie, stopniowo zwiększając jej dawkę. jednocześnie należy monitorować ciała ketonowe w moczu oraz wyznaczać krzywe cukrowe. Wykonanie dwóch pomiarów w ciągu dnia, wtedy kiedy układamy dawkę insuliny jest niewystarczające. Krzywa cukrowa jest prawidłowo wykonana gdy pomiary glukozy wykonujemy co 2 godziny. Dłuższe okresy są dopuszczalne, ale należy pamiętać o większej niedokładności pomiarów. Początkowo reakcja na insulinę jest słaba, szczególnie gdy pies choruje na cukrzycę dłuższy czas. Insulina dostępna w preparacie weterynaryjnym jest insuliną lente, o dość słabej dynamice działania. Warto rozważyć wtedy zastosowanie insulin o krótszym czasie działania, w swojej praktyce stosuję mixtard penfill 40. jest to mieszanina insulin lente i semilente. Zastosowanie insuliny ludzkiej nie jest wcale lepsze od zastosowania insuliny wieprzowej u kota.(wieprzowa jest stosowana w preparacie wet.) Znaczenie ma tutaj długość działania insuliny. leczenie cukrzycy musi zawsze odbywać się pod kontrolą lekarza, we ścisłej współpracy z właścicielem. Dla prawidłowej oceny stanu ogólnego niezbędne jest wykonanie badań krwi, badanie zleca lekarz weterynarii.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl