Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Co może oznaczać taki wynik badania moczu?

Forum

Co może oznaczać taki wynik badania moczu?

Mocz: gęstość względna 1,031 (norma 1,016-1,045) barwa moczu żółta przejrzystość dość mętny odczyn kwaśny białko 20 mg/dl glukoza nieobecna ketony nieobecne barwniki krwi nieobecne barwniki żółciowe ślad urobilinogen w normie osad moczu obfity, żółty, st. nabłonki wielokątne nieliczne w preparacie nabłonki okrągłe nieliczne w prep. leukocyty 0-2 wpw erytrocyty 0-1 wpw opis: świeże wałeczki drobnoziarniste pojedyncze w prep. kryształy nie znaleziono flora bakteryjna mierna plemniki bardzo liczne kulki tłuszczu dość liczne kreatynina w moczu 215,0 mg/dl Mocznika mu chyba zapomnieli zbadać;/ Niepokoi mnie to białko w moczu i kulki tłuszczu. Co to może znaczyć? Miesiąc temu piesek miał biegunkę i krew mu badali i miał 65 mocznika we krwi-norma do 45. Nic z tym nie robiłam, bo kreatynina w normie była, a mocznik myślałam,ze jest wynikiem biegunki,poza tym miał 16tys leukocytów i dawałam mu antybiotyk. Chciałam się zapytać czy powinnam psu dawać jakąś leczniczą karmę np renal?? Bo pies jest źle żywiony-je pedigree i chappi, czasem je dobre jedzonko-gotowany kurczak z ryżem i marchewką. Zastanawiam się nad kupnem suchej karmy dobrej firmy, ale nie wiem czy powinnam mu renal dawać, czy to potrzebne? Czy wystarczy dobra sucha karma dla średniego dorosłego psa. Bardzo proszę o radę.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2010-09-17
Dzień dobry. Na przyszłość - nie zaczynajmy od końca, czyli od wyników badań dodatkowych, jakim jest m.in. badanie moczu. Badania dodatkowe służą rozpoznaniu choroby, jeżeli nie jest to możliwe na podstawie badania klinicznego, kontroli stanu zdrowia, ocenie reakcji na leczenie, itp. Zależnie od tego, a przede wszystkim od stanu psa, inaczej podchodzimy do interpretacji wyników. Zwykle więc pozostawiamy to w gestii lekarza prowadzącego, który ma bezpośredni kontakt z pacjentem. W tym wypadku mogę jednak Panią uspokoić - białko w moczu na poziomie 20mg/dl jest traktowane jako śladowa ilość, która jest dopuszczalna. Dodatkowo łączy się ten parametr z ilością kreatyniny w moczu - i tu również ten stosunek jest prawidłowy. Kulki tłuszczu w moczu mogą świadczyć o nieprawidłowej diecie. Jedynym powodem do niepokoju jest występowanie wałeczków drobnoziarnistych, które mogą pojawiać się przy problemach z nerkami (pojedyncze zdarzają się jednak nawet u zdrowych psów). Mocznik oznaczamy we krwi i takie badanie, w tym pozostałe parametry biochemiczne (m.in. kreatynina, którą można oznaczać zarówno w moczu jak i we krwi) powinno zostać teraz wykonane w celu kontroli pracy nerek. Dodatkowo wykonana morfologia krwi pozwoli na ocenę skuteczności antybiotykoterapii (stan zapalny). Od wyników badań krwi (ewentualnie uzupełnionych badaniem USG nerek) będzie zależało wdrożenie specjalistycznej diety. Jeśli wyniki nie będą odbiegały od norm, psu wystarczy w zupełności sucha karma dobrej jakości, dostosowana do wieku i wielkości zwierzęcia. Pozdrawiam.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl