Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Forum ogólne cieczka

Forum

cieczka

jestem nowym wlascicielem dwuletniej suczki w jakim dniu najlepiej ja dopuscic zaczela krwawic 3 dni temu

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
jambox
Data dodania: 2011-03-15
Najpierw trzeba się zastanwić czy na pewno suczka powinna mieć szczeniaki, czy jest rodowodowa, ma odpowiedniego partnera i czy będą chętni na jej potomstwo, i to nie na kilka dni czy tygodni, ale na całe lata.
ania_87
Data dodania: 2011-03-15

Kolega już chyba zdecydowany, skoro pyta na zasadzie nie "czy" a "kiedy" ? :D Co do terminu - osobiście to w przypadku swojej suni zostawiłam wszystko "Matce Naturze" i żadnych problemów później nie było i nie ma nadal :) Ale dla pewności może faktycznie lepiej żeby wypowiedział się jakiś specjalista, z chęcia sama się dowiem.
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2011-03-17
Witam.
Na pojęcie cieczki u suk składają się 2 okresy cyklu rujowego: proestrus i oestrus.
Krwawienie jest chrakterystyczne dla okresu proestrus. Zmiana charakteru wypływu z żywoczerwonego na jaśniejszy słomkowy i wystąpienie odruchu akceptacji samca wskazują na rozpoczęcie oestrus i zbliżająca się owulację. Wówczas można spróbować pokryć suczkę. U suk hodowlanych ze względu na różny czas trwania poszczególnych okresów cyklu rujowego wykonuje się czasem badania dodatkowe w celu dokładniejszego określenia momentu występienia owualcji: m.in. badania cytologiczne wymazów pochwowych, oznaczenia stężenia progesteronu.
Przed pokryciem suczki należy należy oczywiście wcześniej rozważyć kwestie poruszone w pierwszym poście przez użytkowanika jambox.
Pozdrawiam.

Odpowiedź Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl