Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii ciąża urojona

Forum

ciąża urojona

Moja 5 letnia suczka rasy BOXER po każdej cieczce ma tzw.urojoną ciążę, pogrubienie gruczołów sutkowych, laktacja, brak apetytu przez około 2 tygodni , dużo pije. Nasz lekarz weterynarz proponuje kurację hormonalną tzn.zastrzyki aby powstrzymać cieczkę. Ma to zapobiec przed ewentualną chorobą ropomacicza. Ja jestem sceptycznie nastawiona do tego rodzaju leczenia. Zaznaczam, że sterylizacja nie wchodzi w rachubę ponieważ suka ma chorobę serca (kardiomiopatia,zwężenie aorty-podzastawkowego). Przyjmuje BETALOC ZOK 25 oraz furosemid 40 mg . Proszę o opinie w sprawie kuracji hormonalnej, jak również leków nasercowych, które przyjmuje. Dziękuję!

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2011-09-24
Dzień dobry. Czy suczka miała wykonane EKG i echo (USG) serca?
44062004828
Data dodania: 2011-09-28

Link do USG serca, miała również robione EKG które wykazało arytmię, oraz RTG klatki piersiowej, który nie wykazał zasadniczych zmian. http://imageshack.us/f/101/11213043.jpg/

Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2011-09-30

Pojedynczy skan z USG serca nie jest niestety na tyle miarodajny, aby na jego podstawie można było postawić pewną diagnozę. Istotna podczas takiego badania jest ocena dynamiki pracy serca (zastawek, kurczliwości mięśniówki, itp.) oraz wykonanych pomiarów (co zależy od projekcji, w której były przeprowadzone). W standardowym badaniu USG nie da się w miarodajny sposób ocenić stopnia zwężenia aorty (a dokładniej przepływu krwi) - służy do tego USG z dopplerem. Leczenie w takich przypadkach ma na celu zapobiegnięcie wystąpieniu niewydolnośći krążenia i jej objawów. Lekami pierwszego rzutu są tu zwykle inhibitory konwertazy angiotensyny i leki moczopędne (np. stosowany furosemid), do nich w razie potrzeby można dołączyć beta-blokery (ludzki preparat Betaloc). Nezależnie od tego, opanowana i kontrolowana wada serca nie jest bezwględnym przeciwskazaniem do znieczulenia ogólnego. Kardiolog może udzielić wskazówek odnośnie środków znieczulających oraz postępowania okołooperacyjnego, np. dołączenia w tym czasie dodatkowych preparatów wspomagających pracę serca. Stosowanie leków hormonalnych, blokujących cieczkę, wyeliminuje występowanie ciąż urojonych, ale takie, szczególnie długofalowe, postępowanie uważane jest za czynnik predysponujący do wystąpienia ropomacicza. Zachęcałbym więc raczej do wykonania operacji po uprzednim przygotowaniu farmakologicznym zgodnie z zaleceniami kardiologa (co wiąże się z koniecznością powtórzenia i/lub uzupełnienia badań diagnostycznych w związku z chorobą serca).


Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl