Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Chwiejnosc pieska

Forum

Chwiejnosc pieska

Dzień Dobry. Chciałam sie skonultować odnosnie objawów u mojego psiaka. Mam niespełna 2 letnią suczkę. Mieszkam poza granicami PL ... Od około tygodnia, tuż po powrocie z urlopu w PL zauwazylismy że nasza sunia sie chwieje na łapkach, ma problem z utrzymaniem balansu. Zadnych innych objawów na tamten czas nie zauwazylismy. Wybralismy sie z nia do weterynarza. Po zbadaniu suni, lekarz postawil tak jakby wstepna diagnoze, neurologiczny paraliz tylnych łap ze wzgledu tez na to, iż sunia po odwróceniu tylnych łap nie wracała do odpowiedniej pozycji sama. Jedna łapka wracała z opóźnieniem, natomiast druga nie wracała samoczynnie. Doktor zlecil badanie RTG. Badanie to wyszło dobrze i nie odnotowano, zadnych zmain. Doktor stawiał na chorobe naczyniowa rdzenia kregowego lub cos pokleszczowego. Dlatego tez pobrał suni krew do badania na Borelioze, Bebesjoze. Dostalismy juz czesciowy wynik i borelioza wyszła ujemnie. Doktor przepisał równiez suni sterydy Prednisolone 2x1 i od okolo tygodnia ten lek jest podawany suni. Bylismy na kontroli i ogolny stan zdrowia jakby sie poprawil bo ta chwejnosc w 99% ustapila. Zdarzaja sie momenty gdzie jeszcze zauwazamy chwiejnosc główki jak pies ma ja podniesiona ale jest to naprawde minimalne. Nie mamy jeszcze wynikow na bebeszoze takze czekamy nadal... doktor jest zadowolony z ogolnego poprawu stanu zdrowia psiaka lecz nie pasujemu ta poprawa zdrowia do stawianej przez niego choroby naczyniowej. Od wczoraj sunia jest bardzo smutna i ma przyspieszony oddech, czego wczesniej nie bylo. Bardzo mnie to martwi... Nie wydaje mi sie to normalne. Przesypia wiekszosc dnia. Zalatwia sie normalnie, nie ma z tym zadnego problemu. Apetyt tez jest. Zadnych innych zmian nie zauwazylismy. Szukam jakiejs wskazowki, porady.. moze ktos miał podobny przypadek w swoim doswiadczeniu... Co moze jej byc? Psiak byl okazem zdrowia, nigdy nic wczesniej sie nie dzialo... Wiec tez tymbardziej ejstesmy zaskoczeni jej choroba. Prosze o konsultacje.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2016-09-06
Dzień dobry. Czy zostało wykonane ogólne badanie krwi (morfologia i biochemia)? Po pobraniu krwi na morfologię i wykonaniu rozmazu ręcznego można poszukać pierwotniaków (babeszja) pod mikroskopem, co znacznie przyspiesza postawienie rozpoznania.
katka4597
Data dodania: 2016-09-06
Witam,

Dziękuje bardzo za tak szybka odpowiedz. 
Co do krwi to została jej pobrana krew do badania na borelioze i Babeszjoza. Zwykłej morfologii niestety nie zlecono. Czy to oznacza, ze po samej morfologii jest duze prawdopodobienstwo wykrycia na co zachorowała moja sunia?

Martwi mnie tez jej przyspieszony oddech. Wydaje mi sie ze nie jest to raczej normalne. Czy moje obawy sa uzasadnione?

Pozdrawiam serdecznie
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2016-09-07
W takich wypadkach zawsze warto wykonać pełne badanie krwi, także w celu ogólnej oceny organizmu. Wykrycie w rozmazie pierwotniaków wywołujących babeszjozę jest możliwe pod warunkiem, że akurat trwa faza, w której są one we krwi. Prawdopodobieństwo jest większe, jeśli występuje gorączka i zbada się preparat z krwi pobranej z drobnych naczyń np. z ucha.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl