Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii chory kotek

Forum

chory kotek

Witam, bardzo prosze o poradę. Mam problem z moją kociczką, wzięlam ją ze schroniska 3 lata temu, ma okolo 5 lat, będac tam prawdopodobnie chorowała na koci katar,pozniej byla leczona i niby ja wyleczono (wiem ,że koci katar już na zawsze jest noszony w organizmie kota) , pozniej też ją leczyłam, weterynarz mowil ze wszystko jest w porządku,ze ona już zawsze taka będzie. Niepokoje sie o nią, poniewaz od dluzszego czasu jej kichanie i kaszel-takie dziwne chrząkanie się nasiliło, dusi się przy tym, wygląda to strasznie a ja nie wiem jak jej pomoc :( bardzo proszę o radę, może ta dolegliwosc nie jest tak do konca związana z tym kocim katarem.. dziękuję, Natalia

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2011-02-12
Dzień dobry.
Koci katar może wiązać się z bakteryjnymi powikłaniami w postaci zmian w dolnych drogach oddechowych. Nasilenie objawów bywa różne - od braku widocznych symptomów, przez przewlekłe objawy z układu oddechowego po ciężkie zaburzenia oddechowe zagrażające życiu zwierzęcia. Rozstrzygające w takim przypadku jest RTG klatki piersiowej i ocena płuc. Należy również wykonać badanie krwi, aby ocenić występowanie i charakter stanu zapalnego. W przypadku wykrycia zmian stosuje się antybiotykoterapię ogólnie przez dłuższy czas (min. 6 tygodni). W celu skutecznego dobrania antybiotyku warto wykonać laboratoryjne badanie bakteriologiczne płynu z popłuczyn z drzewa oskrzelowego (określenie rodzaju bakterii i ich lekowrażliwości). Do uzyskania wyników można oczywiście prowadzić terapię objawową - leki przeciwzapalne/przeciwobrzękowe, rozszerzające drogi oddechowe, ewentualnie już na tym etapie zastosować antybiotyk o szerokim spektrum działania. Wymienione badania dodatkowe - badanie krwi, RTG klatki piersiowej wykonuje się również w przypadku podejrzenia astmy, która może dawać podobne objawy.
Jeśli zdjęcie RTG nie wykaże zmian w płucach ani w oskrzelach, wówczas należy poszukać przyczyny w pozostałych odcinkach układu oddechowego - tchawicy, krtani a także w zatokach. Może się to wiązać z kolejnymi prześwietleniami i/lub ze skopią.
Nawet jeśli w trakcie tej diagnostyki zostanie stwierdzona choroba, której nie da się do końca wyleczyć, jest szansa, że zastosowana, odpowiednio dobrana terapia, umożliwi opanowanie objawów i poprawę komfortu życia kotki.
Pozdrawiam.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl