Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii choroby odbytnicze

Forum

choroby odbytnicze

Witam.Mam kundelka 15-letniego(samiec).Pojawiło mu się na odbycie coś w rodzaju ropnia czy narośli(duza czerwona kula,która co jakis czas pęka i leci z niej krew).To trwa juz prawie rok.Nie jezdzi tyłkiem po dywanie a przy załatwianiu nawet nie pisknie.Weterynarz przepisał antybiotyk w sprayu,który barwił odbyt na niebiesko(ctc).Niestety nie pomógł.Mama potem próbowała smarowac to penicyliną(jakby sie zatrzymało)a potem przez tydzien antybiotyk(nie pamiętam nazwy).Teraz weterynarz chce ''to''zamrozic azotem.Czarek to naprawde fajny psiak który jeszcze bawi się jak szczeniak i szaleje.Jest silny,ale boimy się to w ogóle ruszać zeby nie zamieniło się w jakiś stan rakowy.Dodam jeszcze,ze miał stany ataku padaczkowego i prawie nie wytrzymało mu serduszko.Czy narkoza bedzie bezpieczna??Co robić?? Proszę o pomoc

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2010-09-08
Dzień dobry. Mamy tu prawdopodobnie do czynienia z przewlekłym zapaleniem gruczołu okołoodbytowego. Niewykluczone także, że jest już tam gruczolak - czyli łagodna forma nowotworu tkanki gruczołowej, która może transformować z czasem w formę złośliwą - gruczolakoraka. Moim zdaniem najskuteczniejszą metodą leczenia guzów odbytu i okolicy odbytu jest wykonanie wycięcia chirurgicznego. Wymrażanie ma swoje wady i prawdopodobnie przez te wady może prowadzić do większej liczby powikłań, które ze względu na okolicę i niezależnie od metody postępowania, zdarzają się dość często. Głównie chodzi tu o trudno gojące się rany, zainfekowane bakteriami jelitowymi. Metoda wymrażania dużych guzów, może powodować znaczne uszkodzenia okolicznych tkanek, trudnych do przewidzenia podczas wykonywania zabiegu, najgroźniejsze w skutkach byłoby uszkodzenie zwieracza odbytu.
Leczenie zachowawcze antybiotykiem raczej nie doprowadzi do wyleczenia, możemy tylko okresowo uzyskać zmniejszenie objętości guza, ze względu na ograniczenie procesu zapalnego.
Przed ewentualnym zabiegiem należy wykonać podstawowe badania: badanie krwi, ekg serca.Taka operacja ze względu na umiejscowienie jest wskazaniem do znieczulenia nadoponowego, o ile zostaną wykluczone ubytki neurologiczne w badaniu układu nerwowego. Zabieg chirurgiczny pozwala na wykonanie po usunięciu badania histopatologicznego, pozwalającego na określenie charakteru usuniętej zmiany.
Proszę porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym jakich ewentualnych problemów się spodziewa i dlaczego w tym przypadku optuje właśnie za takim wyborem. Proszę także pamiętać, że ta opinia jest tylko wskazówką i absolutnie nie ma ona mocy wiążącej przy wyborze metody leczenia.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl