Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Choroba wątroby u kota - nabyta czy genetyczna?

Forum

Choroba wątroby u kota - nabyta czy genetyczna?

Witam. Kupiłam rasową kotkę z przeznaczeniem do hodowli. Nie dawno skończyła rok. Chciałam zabrać ją na wystawę a po niej poczekać na rujkę i ją pokryć. Jednak kotka jest bardzo szczupła. Powinna ważyć ok 4 kg, a waga wskazuje 2,7 kg. Myślałam, że to z powodu dość często powtarzających się rujek. Dla pewności u mówiłam się z weterynarzem na badanie USG narządów wewnętrznych a następnie na morfologię i biochemię krwi. Wynik USG bardzo dobry. Narządy wewnętrzne ( nerki, wątroba, śledziona, pęcherzyk żółciowy itd. ) zdrowe, bez guzów, zmian zwyrodnieniowych, nie powiększone.... Wszystko wygląda tak jak powinno. Następnie pobrano krew do badania i wyniki są nieprawidłowe niestety. Poniżej podaję wartości: 1 CREA 0.797 mg/dl 2 UREA 41.8 mg/dl GPT ROZCIENCZYC PROBE ! GOT ROZCIENCZYC PROBE ! Nawet po rozcieńczeniu próby aparat nadal ją kazał rozcieńczyć i nie był w stanie zmierzyć wartości dla tych pozycji. WBC 3.6 FLAGI L JEDN. 10^3/.l LYM 0.9 FLAGI I JEDN. 10^3/.l MON 0.1 GRA 2.7 LYM % 23.8 MON % 2.0 GRA % 74.2 RBC 10.92 FLAGI D JEDN. 10^6/.l HGB 13.7 JEDN. g/dl HCT 48.7 FLAGI h JEDN. % MCV 44.6 JEDN. .m^3 MCH 12.5 FLAGI I JEDN. pg MCHC 28.1 FLAGI I JEDN. g/dl RDW 16.2 FLAGI h JEDN. % PLT 475 FLAGI h JEDN. 10^3/.l MPV 10.1 JEDN. .m^3 Mój lekarz stwierdził, że kot ma chorą wątrobę. Ponieważ na USG jej wygląd jest jak najbardziej prawidłowy, a wyniki krwi wskazują zupełnie coś innego stwierdzono, że zmiana występuje na poziomie komórkowym, czyli jest to choroba dziedziczna, genetyczna i ja nie miałam na nią wypływu. Hodowca jednak odrzuca tą diagnozę mówiąc, że z pewnością kota źle karmiłam i jest to choroba nabyta. Bardzo proszę o konsultację czy jest to choroba nabyta ( jesli tak to co może być jej przyczyną ) czy faktycznie jest to przeniesione genetycznie i co można z tym robić, jak leczyć, jakie są rokowania. Jeśli genet

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2013-08-13
Dzień dobry. W przedstawionych wynikach badania krwi mamy widoczny jedynie spadek białych krwinek i wzrost 2 podstawowych enzymów wątrobowych (GPT, GOT). Są to bardzo niespecyficzne zmiany. tzn, że mogą wynikać z bardzo wielu przyczyn (od zatruć, przez choroby metaboliczne, zakaźne po genetyczne). Nie da się więc jedynie na tej podstawie powiedzieć z czego mogą one wynikać. Konieczne są dalsze badania - przede wszystkim rozszerzenie profilu biochemicznego o dalsze parametry, pozwalające na dokładniejsze scharakteryzowanie procesu uszkodzenia wątroby. Może się też okazać, że jedynym rozstrzygającym badaniem byłaby biopsja wątroby. Część chorób genetycznych jesteśmy w stanie stwierdzić na podstawie badania krwi, ale nie z podstawowego profilu. Należałoby wykonać w tym kierunku specjalne testy. Jeśli jest Pani zainteresowana tym zagadnieniem, proszę zapytać swojego lekarza, czy współpracuje z laboratorium, wykonującym takie oznaczenia u kotki danej rasy (którą Pani posiada).
Na tym etapie powinno się wdrożyć leczenie osłonowe (hepatoprotekcyjne) i zwrócić uwagę na żywienie. Dokładne zalecenia w tym zakresie powinien przekazać lekarz prowadzący.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl