Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Choroba Meniera

Forum

Choroba Meniera

Znalazłam informacje na temat choroby Meniera u psów, obejrzałam filmy z przebiegiem ataków u różnych psów i objawy dokładnie pasują do mojego owczarka belgijskiego. Pies był badany przez 3 różnych weterynarzy i nikt nie umiał powiedzieć co psu dolega, w chwili obecnej pies jest na sterydach i jest po tygodniowej kuracji antybiotykowej, objawy ustąpiły. Mój belg ataki miewał raz na miesiąc potem, 1 raz na tydzień a potem już ciągle chodził jakiś przygaszony. Problem pojawił się po kąpieli w lodowatej wodzie wczesną wiosną tego roku. Pies wtedy wskoczył do wody przepłynął a wieczorem miał już pierwszy atak. Proszę o podpowiedzieć w tej sprawie. Z góry dziękuję.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2013-07-24
Dzień dobry. Nie spotkałem się dotąd z tą chorobą. Doniesienia na jej temat są skąpe, przeniesione z medycyny ludzkiej. Diagnoza może nastręczać wiele trudności w związku z podobnym przebiegiem do ataku padaczkowego. Nie każdy atak padaczki ma typowy wygląd i przebieg (nie muszą mu towarzyszyć drgawki i utrata przytomności). U ludzi w celu potwierdzenia choroby wykorzystuje się badanie EEG, możliwości wykonania tego badania u psów są w naszym kraju mocno ograniczone. W takiej sytuacji, jak w każdym przypadku wystąpienia ataku padaczkopodobnego, należy wykluczyć po kolei potencjalne przyczyny, mogące dawać podobne objawy. Zacząć należy od badania klinicznego i neurologicznego (pomocny będzie tu też zapis video przebiegu ataku). Kolejnym krokiem są badania dodatkowe - badanie krwi (morfologia i biochemia) oraz badanie moczu. Jeśli będzie zachodzić taka potrzeba (i możliwość) należy wykonać badania z zakresu diagnostyki obrazowej. Po wykluczeniu innych chorób, można przyjąć, że nie ma innej przyczyny opisanych objawów. Wówczas, przy atakach występujących rzadziej niż raz w miesiącu, leczenie nie jest potrzebne i można pozostać przy obserwacji. Podjęcie terapii doraźnej u psów w przypadku zaburzeń funkcjonowania błędnika, szczególnie, przy niewyjaśnionym mechanizmie powstawania choroby, jest problematyczne i trudno jest doradzić konkretne postępowanie. Można zastosować leczenie objawowe, jednak reakcja psów na leki ludzkie, używane w takich wypadkach jest bardzo różna. Wspólnie z lekarzem można oczywiście rozważyć zastosowanie kilku środków o podobnym działaniu i wybrać ten, który będzie przynosił najbardziej satysfakcjonujący efekt. Pozdrawiam.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl