Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii choroba cushinga - problemy

Forum

choroba cushinga - problemy

Mój jamnik ma 15 lat i kilka miesięcy temu tj. 23-03-2011wykryto mu cushinga na podstawie badania krwi wynik kortyzolu 353 i objawów; jest bardzo żarłoczny, dużo pije i sika w domu, jest niespokojny i "w pasie " zrobił się chudy. Od początku podawałam mu vetoryl jedną tabletkę dziennie 30mg, na dwa trzy dni był spokój potem objawy wracały lekarz dołączył hdrochlorothiazidum 12,5mg pół tabletki dziennie ale na niewiele się to zdało. W ten piątek lekarz podniósł dawkę do 60mg dziennie ale jak do tej pory nie ma znacznej poprawy tzn. jak na razie nie zsikał się w domu ale dość dużo pije i nadal jest niespokojny. Co mogę jeszcze zrobić, jakieś badania, nie wiem? Proszę o pomoc bo naprawdę nie wiem co robić?

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2011-05-10
Dzień dobry.
W przypadku charakterystycznych objawów klinicznych i podwyższonego stężenia kortyzolu w surowicy można podejrzewać zespół Cushinga (na przyszłość poziom oznaczenia podajemy wraz z jednostkami np. mmol/ml). Kortyzol wykazuje jednak bardzo duże wahania dobowe i samo oznaczenie tylko tego hormonu jest niemiarodajne. Postawienie rozpoznania zespołu Cushinga stawia się więc na podstawie wyniku jednego z możliwych do wykonania testów hormonalnych (hamowania niską/wysoką dawką deksametazonu, czy testu stymulacji ACTH). Oprócz stwierdzenia choroby ważne jest również rozróżnienie jej postaci - przysadkowej od nadnerczowej, co może wpłynąć na rodzaj postępowania. Podczas wykonywania badań hormonalnych zwykle bada się również morfologię i biochemię krwi, aby wykluczyć powikłania jak cukrzyca oraz ocenić stan wątroby i nerek. Informacje te umożliwiają i ułatwiają monitorowanie terapii a czasem wskazują na konieczność jej zweryfikowania, co w części przypadków może okazać się niezbędne.
Więcej informacji na temat tej choroby można znaleźć na stronie portalu: http://www.portalweterynaryjny.pl/artykuly/endokrynologia/nadczynnosc-kory-nadnerczy-zespol-cushinga-42.html.
Pozdrawiam.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl