Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii chora trzustka

Forum

chora trzustka

Witam, Byłam dzisiaj z psem u lekarza, ponieważ nie trawi jedzenia i ma długotrwałą biegunkę. Trwa to już prawie miesiąc. Wszystkie wyniki ma bardzo dobre. Nie jest odwodniona, wszystko w normie. Weterynarz powiedział, że pies może mieć uszkodzoną trzustkę przez wirusa parwowirozy. Zalecił jej Kreon 10 000. Co mogę dawać jej do jedzenia? Wszystko takie w miarę normalne zaraz zwraca. Ogólnie traci apetyt. Czy najlepiej karmić psa w takim przypadku?

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
1501
Data dodania: 2013-03-16
Przepraszam, pytanie miało brzmieć: Czym najlepiej karmić psa.
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2013-03-17
Dzień dobry. Mamy tu trochę za mało danych. W jakim suczka jest wieku? Kiedy przechodziła parwowirozę? Jakie dokładnie badania zostały wykonane (proszę o przytoczenie wyników)?
1501
Data dodania: 2013-03-17
Suczka ma 13 lat. Parwowiroze pierwsza przechodziław wieku 2 lat, i teraz miała jej podejrzenie. Rozwolnienie od prawie miesica, czasem wymiotuje zaraz po jedzeniu, kompletnie niestrawione. Suczka choruje także na padaczkę, dostaje 200mg luminalu na wieczór.

Załączniki:

Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2013-03-19
Jeśli suczka była szczepiona przeciwko chorobom zakaźnym choćby kilka razy w życiu, parwowiroza jest mało prawdopodobna. W przypadku przewlekłej, długotrwającej biegunki, rozważyć należy wdrożenie antybiotykoterapii (początkowo w iniekcji, dopóki nie ustąpią wymioty) w celu opanowania nadmiernie rozmnożonej flory bakteryjnej z późniejszym dodatkiem probiotyków (doprowadzenie do prawidłowego stanu flory). Naturalnie, terapia powinna też obejmować leczenie objawowe: przeciwbiegunkowe, przeciwwymiotne, wyrównywanie odwodnienia, itp. Rutynowym badaniem w takiej sytuacji jest badanie kału w celu wykluczenia inwazji pasożytniczych. Z badan dodatkowych można rozszerzyć profil biochemiczny krwi (o dodatkowe parametry wątrobowe, jony, itd, niestety zmiany poziomu amylazy już dawno są uważane za niediagnostyczne) oraz wykonać USG jamy brzusznej ze szczególnym uwzględnieniem wątroby, trzustki i jelit. Podczas terapii można skorzystać z jednej z gotowych weterynaryjnych diet leczniczych dla psów z zaburzeniami związanymi z przewodem pokarmowym. Jeśli takie postępowanie nie przyniesie rezultatu, rozpoznaniu służą bardziej zaawansowane badania (krwi) jak testy TLI (zwykle wykonywane w połączeniu z oznaczeniem kwasu foliowego i poziomem witaminy B12 - ocena zaburzeń wchłaniania i trawienia) w kierunku niewydolności trzustki oraz PLI w kierunku jej zapalenia.


Na temat padaczki trudno jest cokolowiek powiedzieć jedynie na podstawie ilości podawanego Luminalu.
1501
Data dodania: 2013-03-29
Witam ponownie.

Pies przez jakiś czas dostawał gentamecyna, oraz kilka innych zastrzyków z antybiotkami. Weterynarz już sam powiedział że po tak silnych zastrzykach powinno jej przejść, ale dalej nie przechodzi. Teraz zalecił jej podawanie zwykłego węgla 15sztuk dziennie. No ale niestety to też nie dziala. Nie wiem już co z nią robić, bo dalej ma to straszne rozwolnienie, wymiouje, cokolwiek zje zraaz zwraca kompletnie niestrawione. Czasem w wymoctach widac kawalki jedzenia z poprzedniego dnia. Suczka teraz lezy, nie ma komplenie juz sił, ciągle śpi. W ogóle nic nie je. Dostała tez zatrzyki na wzmocnienie apetytu, ale dalej nic nie je. W dodatku nasiliły jej się ataki padaczki miała już 4 w ciągu jednego tygodnia takie po 2-3 mintuty. Czy ma Pan jakieś pomysły co może jej pomóc?
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2013-03-30
Tak, jak powyżej. Kluczowe pozostaje uzupełnienie diagnostyki. Wątpię, żeby podawanie kolejnych leków w ciemno przyniosło jakiś (zadowalający) efekt. Z opisu wyniku, że suczka wymaga intensywnej terapii. Przede wszysktim nawadniania/uzupełniania składników pokarmowych, prawdodpodbnie konieczne są kroplówki dożylne. Jednocześnie jeszcze raz nakłaniam do wykonania badań, o których pisałem w poprzednim poście. Dodatkowo, w rozszerzonym badaniu krwi należałoby też oznaczyć poziom fenobarbitalu (Luminalu) w surowicy, co pokaże czy należy zwiększyć dawkę leku, czy też, że przyczyna nasilenia ataków ma podłoże metaboliczne.
1501
Data dodania: 2013-03-30
Co do wcześniejszej wypowiedzi. Suczka miała robione badanie kału, nie wykazało pasożytów. Wczoraj dostała zastrzyk przeciwbólowy i przeciwymiotny oraz do jedzenia dostała karmę royal gastrointestinal. Lekarz zalecił wpychanie jej na siłę tej karmy, skoro nie chce jeść. Początkowo tak robiłam, ale po prawie że równych 24h od zastrzyku zwymiotowała wszystko co zjadła zarówno wczoraj jak i dzisiaj - niestrawione. Suczka pije dużo wody, nie jest odwodniona. Na pytanie o przeprowadzenie szerszej diagnostyki, lekarz powiedział, że nie ma już silniejszych antybiontyków które już suczka dostała (nie pomogły nic) a jeśli chodzi o same badania, to powiedział że wszystko już zbadał i nie wie co jej jest.
1501
Data dodania: 2013-03-30
A czy możlwe, że suczka mogła zachorować na nosówkę? Jej kał jest bardzo mocno cuchnący, przed pojawieniem się tej biegunki miała dość głęboki kaszel (stwierdzono wtedy zapalenie oskrzeli) miała takie szmery w oskrzelach. Teraz zauważyłam że ciąga nosem jakiby miała katar... Czy może to być to? Już naprawdę nie wiem co może jej dolegać :(
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2013-03-31
Przedstawione wyniki badań krwi zdecydowanie nie wyczerpują wszystkich możliwości. Bez dokładniejszej diagnostyki i klinicznej oceny pacjenta nie jesteśmy w stanie nic więcej podpowiedzieć. Nosówka, podobnie jak parwowiroza, u szczepionych psów niemal się nie zdarza.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl