Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii chora kotka-nie je, nie pije, zwraca

Forum

chora kotka-nie je, nie pije, zwraca

proszę o pomoc. Moja kotka przestała jeść, pić, oddawać kał, zaczęła zwracać. Na drugi dzień (14.10) dostała kroplówkę oraz syrop 3 razy w ciągu dnia po 4 ml. Po pierwszej dawce zwróciła ze śladami krwi. Wieczorem troszkę zjadła (ok 10 kulek Royal Canin). 15go znowu troszkę zjadła i zwymiotowała, troszeczkę kału oddała, pewnie po tym syropie. U weta dostała kroplówkę oraz pastę którą mam podawać raz dziennie Bezo-Pet, dostała też zastrzyk przeciwzwracaniu. W domu dałam pastę ale ja zwróciła. Dalej brak kału. 16go znowu kroplówka, zastrzyk Zylexis oraz tabletki Metoclopramidium 2xdziennie po pół tabletki. Non stop śpi, wieczorem zjadła z 10 kulek, dalej brak kału, daje pastę 5 ml. 17go znowu nic nie je, nie pije, brak kału i moczu. Daje na siłę Convalescence Support, o 22giej podgryzła trochę kulek ale nie wiele. 14go wyniki krwi wyglądały tak: wbc 4.0, rbc 11.20, hgb 16,2, hct 51,1 plt 255, mcv 46, mch 14,4, mchc 31,7, rdw 15,7, mpv 9,9, bun 22, alt 62 bardzo proszę o wypowiedź, co jej dolega, czy to może kule włosowe na jelitach? weterynarz mówi nie wiele, podejrzewa nawet białaczkę. Kotka to dachowiec, ma 1,5 roku, sterylizowana, jest kotem domowym i dodam że była pełna życia a teraz tylko śpi..... Aga ze Szczecina

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2010-10-19
Dzień dobry.
W celu znalezienia przyczyny problemu konieczna jest w tym wypadku dalsza diagnostyka. W ustaleniu jej kierunku mogą być pomocne informacje z historii kotki (skąd pochodzi kotka, czy została przygarnięta, kiedy i czy miała wykonane szczepienia, itd.). Na obecną chwilę stan kotki oraz obniżenie liczby białych krwinek i zmiany w parametrach biochemicznych wskazują na chorobę ogólnoustrojową prawdopodobnie wywołaną przez czynnik zakaźny. Na tym etapie ciężko sprecyzować czy mamy do czynienia z chorobą bakteryjną, wirusową czy pierwotniaczą.
Badania należałoby uzupełnić o pełny profil biochemiczny, badanie ogólne moczu, test w kierunku FeLV (białaczki kociej), można także wziąć pod uwagę zakaźne zapalenie otrzewnej (FIP). Na pewno też w ciągu kliku dni warto powtórzyć morfologię krwi, żeby mieć pełny obraz dynamiki zmian. W przypadku występowania wymiotów odradzam podawanie jakichkolwiek środków doustnie.
Pozdrawiam.
chmurka555
Data dodania: 2010-10-19
kotka szczepiona była 31.07.2009 przeciw panleukopeni, kataru, kaliciwirozy, chlamydiozy, białaczki (Fel-O-Vax). Powtórzone dnia 28.08.2009. Kotka została znaleziona na mazurach porzucona na ulicy, więc nie znam pochodzenia. Sterylizowana 28.12.2009.
18go kotka zaczęła podjadać i troszkę oddała kału, dziś to samo, w kale jest ścierść. W czwartek jade na ponowne badanie krwi, czy zrobić wtedy te badania co Pan poleca? a jeżeli wyniki krwi stwierdzą pokrawę?
Te tabletki Metoclopramidium są przeciwzwracaniu a mimo to Pan radzi odstawić?
pozdrawiam i czekam na dalsza poradę
Aga
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2010-10-19
Dalsze postępowanie powinno przede wszystkim zależeć od stanu kotki. Na pewno warto też powtórzyć morfologię i biochemię krwi. Jeśli stan ogólny kotki oraz wyniki badania krwi będą dobre, lekarz z pewnością rozważy zakończenie postępowania. Badanie w kierunku FeLV pozostaje do rozważenia - test polega na wykrywaniu wirusa we krwi a nie przeciwciał, więc szczepienie w tym wypadku nie przeszkadza w diagnostyce (nie można wykluczyć, że kotka mogła zostać zakażona przed zaszczepieniem przeciwko tej chorobie).
Jeśli obecnie nie ma wymiotów, tabletki oczywiście można (i należy) podawać zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl