Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Chora Kotka

Forum

Chora Kotka

Mam 5 miesięczną kotkę(dachowiec) od samego początku była jakby za spokojna na takiego malucha,ale problemy zaczęły się po przebytym zapaleniu węzłow chłonnych-tak stwierdził lekarz objawiało się to szczękościskiem i bolesnością ja myslałam że to wyrzynające się zęby,po antybiotykach w zastrzykach zwłaszcza ostatnim kotka straszne wrzeszczała,ale po tygodniu kiedy wszystko było już dobrze dostała coś w rodzaju silnego bólu,że rzuciło ją i przestała chodzić na tył, lekarz po obejrzeniu dał tabletki pc/zapalne i wszystko,ale ja zauważyłam,że kotka ma krzywe przednie łapki w zgięciach, tak jakby je ktoś przetrącił,do tego jest strasznie strachliwa, miała jakby niedowład prawej tylnej strony, tam dostawała zastrzyki ,teraz zaczyna chodzić ,ale biegnie małymi kroczkami i jest jakby skurczona,straszne nerwowa,robiąc toaletę robi to nerwowo gryząc się,jeżeli się przestraszy warczy ,drży i nie daje się uspokoić ,dodam że je mormalnie,załatwia się,i ma chęć do zabawy, o wchodzeniu na kanapę nie ma mowy,jej matka i rodzeństwo są zdrowe co może być przyczyną takiego zachowania?Jest odrobaczona,nie ma dodatkowych lokatorów,bierze w tej chwili witaminy.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2010-09-09
Dzień dobry. U młodej kotki przy objawach dotyczących różnych okolic trzeba wziąć pod uwagę tło infekcyjne, bądź występowanie wady wrodzonej - w tym wypadku dotyczącej układu nerwowego, układu ruchu lub związanej z przemianami metabolicznymi. Diagnostyka w takiej sytuacji potrafi być niestety dosyć skomplikowana. W pierwszej kolejności należałoby uzupełnić wywiad o szczegółowe informacje odnośnie stanu szczepień, wcześniejszego narażenia kotki (oraz jej matki) na infekcje wirusowe/bakteryjne, przebiegu ciąży, porodu, itp. Następnie powinniśmy spróbować zlokalizować źródło problemów.. Skoro odbyte do tej pory wizyty nie dały odpowiedzi, badanie należałoby uzupełnić o bardzo dokładne badanie neurologiczne i badanie układu ruchu (ortopedyczne). Konieczne może okazać się skorzystanie z diagnostyki obrazowej - RTG - w celu potwierdzenia nieprawidłowości. Badanie krwi (morfologia i biochemia) pozwoli na stwierdzenie toczącego się w organizmie stanu zapalnego i określenie stopnia jego nasilenia. Umożliwi także ocenę wpływu obecnego stanu na funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Choroby wywołane przez niektóre drobnoustroje można potwierdzić za pomocą testów serologicznych lub genetycznych. Te ostatnie badania są jednak dosyć drogie, więc dobrze byłoby maksymalnie zawęzić liczbę poszukiwanych czynników. W przypadku podejrzenia stanu zapalnego w ośrodkowym układzie nerwowym wskazane byłoby wykonanie badania płynu mózgowo-rdzeniowego, niestety wykonują je tylko nieliczne placówki. Rozróżnienie między tłem infekcyjnym i wrodzonym jest istotne dla dalszego postępowania. W przypadku infekcji niezbędna będzie długotrwała antybiotykoterapia, w przypadku defektu wrodzonego leczenie wspomagające funkcjonowanie konkretnego układu.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl